Both Miklós, aki mindkét zenekarban gitározik és énekel a FigyelőNetnek elárulta, hogy nagyon fontos állomás mindkét zenekar életében a Müpa-koncert. A Naprának szeptemberben jelent meg az első, a Barbaronak pedig rá egy hónappal a harmadik albuma. Tavaly már mindkét zenekar bemutatta elsöprő sikerrel a lemezeik anyagát, de a Művészetek Palotájában fellépni mindig nagy megmérettetés.
A Napra a szokásos tánccsoport mellett különböző vetítésekkel készül és elképzelhető, hogy DVD felvétel is készül a koncertről. Bár már több új szám elkészült, mégis a Jaj, a világ című bemutatkozó albumról válogatnak majd. Both Miklós azt is elmondta, hogy a Barbaro viszont régi és új számokat is előad csütörtökön.
Barbaro
A magyar és balkáni ihletettségű etnorock legrangosabb zenekarának tartott Barbaro húszesztendős története sikerekben és kudarcokban egyaránt gazdag. Tagjai a Kolinda, a Gépfolklór, a Ködkonda és a Zsarátnok együttesekből kerültek ki, csupa olyan társaságból, amely progresszív, műfaji és földrajzi határokon túlmutató népzenét játszott.
Cziránku Sándor, a Barbaro gitárosa (Fotó: Horváth Balázs)
Ma már nyilvánvaló, hogy a Barbaro 1990-ben készült első albuma a magyarországi világzene-történet egyik kiemelkedő pontjának tekinthető, CD-n mégsem jelent meg, holott immár tíz-húszezer forintos áron cserél gazdát a piacon.
Csepelen házmester a világklasszis gitáros – a Figyelőnet interjúja Cziránku Sándorral itt. Nem fog hinni a szemének! Nézze meg a gitáros egyedi technikájáról kászített videónkat itt.
Napra
A Napra a Szigeten (fotó: Balla István)
És hogy ez az est kétszeresen is páratlan élményt kínáljon, a Barbaro mellett fellép a Napra is, melyet nem más hozott létre, mint a Barbaro-gitáros Both Miklós. A tradicionális Kárpát-medencei népzene és az experimentális rock izgalmas szintézisével három esztendeje feltűnt együttes ugyancsak lemezbemutatót tart. Jaj, a világ! című albumát komoly várakozás előzte meg, hiszen a világzene egyik legkeresettebb angol producere, Ben Mandelson gondoskodásával készült.
“Érzékeltetni szeretnénk, hogy a falu és a város zenéje találkozik a muzsikánkban.”
A Figyelőnet interjúja Both Miklóssal itt.