Élet-Stílus

Terminátorszemüveg nemcsak vadászpilótáknak

A Rodenstock szemüvegtervező cég olyan termékkel rukkolt elő, amely pehelysúlyú, mégis a legkorszerűbb technológiákat vonultatja fel. A vállalat az Informance című tanulmányában pontosan leírta, miként is képzeli el a multimédiás célokra is használható szemüvegek jövőjét.

A látásjavításra és a nap káros sugarainak elkerülésére szolgáló eszközökre eddig nem sokan gondoltak úgy, mint jövőbeni multimédiás berendezésekre. A Rodenstock-ot és a partnereit azonban épp ez a felhasználási terület érdekli. Ezt bizonyítja a gyártó és a Cambridge Consultants legújabb közös terméke, amelynek súlya mindössze 7 gramm. A pehelysúly ellenére helyet kapott benne egy a képet az üvegre vetítő kijelző (Head-up Display, HUD).

A HUD-okat általában a vadászrepülőgépeken alkalmazzák. A szemüvegbe beépített kijelző, egy olyan átlászó információs felület, amely a legfontosabb repülési adatokat jeleníti meg a pilóták számára anélkül, hogy gátolná a kabinból való kilátást. Napjainkban már elterjedtek a sisakokba épített HUD-ok is, például a helikopterekben.


Terminátorszemüveg nemcsak vadászpilótáknak 1

A katonai célú HUD már régóta közismert


“A szemüvegnek jelenleg már elkészült a prototípusa, azonban a sorozatgyártástól még messze vagyunk” – nyilatkozta Ellen Zimmermann, a Rodenstock szóvivője.

A beépített kijelző maximális felbontása 320 x 240 képpont és képes a legkülönbözőbb adatok, például GPS-információk vagy akár viselője pulzusának megjelenítésére. Az okos kis eszköz segíthet a tájékozódásban, hiszen megjeleníthetők rajta az egyes objektumokhoz való távolságok és azok iránya is. Az adattovábbítás rádióhullámok segítségével valósul meg, a működést pedig egy elem biztosítja.


Terminátorszemüveg nemcsak vadászpilótáknak 2

Sportolóknak, autóvezetõknak lehet hasznos az új megoldás


“A katonai célokra alkalmazott HUD-ok általában nagyon nehezek. A mi célunk egy méretarányos modell kifejlesztése volt, amely akár egy szemüvegbe is integrálható. A mostani prototípusnál a kijelző a bal szem látómezejének 12 százalékát tölti ki és lehetővé teszi, hogy miközben az illető előre néz, információkat olvashasson le róla” – hangsúlyozta Mike Hazel, a Cambridge Consultants optikai szakértője.

Ugyan a szemüveget eredetileg sportolók számára készítették, könnyen lehet, hogy később más területeken is elterjedhet, hiszen rendkívül hasznos segítség és gyakorlatilag bármilyen rendszerrel összeköthető vagy bővíthető.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik