Élet-Stílus

Monopóliumvádak az Apple és az Intel ellen

Az iPhone esetében felmerült monopolviselkedés miatt az Apple és partnere, az AT&T ellen indult eljárás Amerikában. Európában viszont az Intelt támadja Brüsszel.

Két különálló eljárás is indult a napokban, amelyek közül a trösztellenes törvény megsértése a komolyabb vád a mobilpiacon frissen megjelent Apple-el szemben. Susan Lundgren az Apple szóvivője és Mark Siegel az AT&T kommunikációs vezetője nem kommentálta az ügyeket, de az egyre világosabb, hogy az Apple hatalmas hibákat követett el az iPhone bevezetésekor.

Az egyik vád szerint az Apple az Apple megtévesztette a felhasználókat és a korai vásárlóinak jelentős károkat okozott azzal, hogy a bevezető árhoz képest jelentősen csökkentette az iPhone árait mindössze három hónappal a megjelenés után.

Kizárt vásárlók, tönkre tett telefonok

Másrészről úgy tűnik a telefon exkluzív forgalmazásával kapcsolatban is felmerült a vásárlók jogellenes korlátozásának gondolata, amelyet ráadásul most még azzal is megerősített a cég, hogy a legfrissebb szoftverváltozat a módosított – kikódolt, hálózat független – készülékeket használhatatlanná teszi. Az AT&T –t képviselő Siegel szerint azonban csak néhány tucat felhasználót érint a szoftveres letiltás. Ebben az esetben viszont nem sok értelme látszik a kalóztelefonok elleni akciónak.

Úgy tűnik mindkét esetben elég stabil vádakat sikerült összeállítani a pert indító hatóságnak és szakembereknek, s ha a két cég veszít a pereken, megeshet, hogy a sikeres bevezetés teljes haszna leszállhat.

Az a kérdés viszont komolyan felvetődhet, hogy az európai bevezetést ezután nem kellene-e valamilyen módon átgondolni az Apple vezetőinek, hiszen a kizárólagos forgalmazási szerződések már itt is megszülettek. Azok akik emiatt nem juthatnak majd készülékhez szintén úgy érezhetik, hogy jogtalanul zárják ki őket az iPhone használatának örömeiből.

Az Intel halasztást kért

Európában a Microsoft után az Intelt vizsgálgatja az uniós trösztellenes bizottság. A vádakra azonban még nem reagált a cég, sőt az október 8-ára kitűzött határnapig az illetékesekhez csak egy halasztási kérelmet juttatott el, arra hivatkozva, hogy több időre van szükségük a bizottság által kívánt dokumentumok összeállításra.

Az Intelt több régióban, így Európában is azzal vádolták meg, hogy nem éppen tiszta lépésekkel igyekezett megakadályozni riválisa termékeinek terjeszkedését. Ezen praktikák közé tartozott különböző kedvezmények felkínálása egyes üzletláncoknak annak fejében, ha kizárólag Intel processzorokat forgalmaznak és távol maradnak a rivális chipek árusításától. Másokat megfenyegettek és egyéb módon igyekeztek rávenni arra, hogy ne állapodjanak meg az AMD-vel a részletekről. Az ügybe több német üzletlánc is belekeveredett, ám a vizsgálat még most is tart.

Az uniós törvények igen szigorúan veszik az ilyen vállalati magatartást, s az is egyértelmű, hogy a Microsoft elleni per is bebizonyította, hogy még a legnagyobbakkal sem kivételez a brüsszeli szervezet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik