Élet-Stílus

Túl a mélyponton a lakáspiac?

A tavalyi recessziót követően valamelyest optimistábbnak tűnnek a beruházók, legalábbis ezt tükrözik a friss statisztikai adatok. Az első negyedévben közel 6 százalékkal több építési engedélyt adtak ki, miközben a használatbavételi engedélyek számában több mint 22 százalékos visszaesés mutatkozott. Információink szerint különösen a fővárosban vannak vérmes reményeik az építtetőknek.

Böngésszen az adatokban!

A KSH friss statisztikáit ide kattintva olvashatja el.

A statisztikai adatok és az ingatlanpiaci információk között sokszor tapasztalhattunk már kisebb-nagyobb ellentmondásokat, ám ezúttal mintha közelítenének egymáshoz az adatok.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a tavalyi évre vonatkozóan folyamatos visszaesésről adott számot, ám ezt a beruházók és a forgalmazók köréből nem mindig igazolták a visszajelzések. Most azonban mintha a statisztikákon is átcsillanna annak reménye, hogy a 2006-os esztendő valóban a mélypont volt.

Többen építkeznek, mint tavaly

Az építési engedélyek száma legalábbis erre utal: az országos szinten kiadott 10 438 engedély 5,9 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt volt. A regionális eltérések persze jelentősek: Budapesten például 3334 új lakásra adtak ki engedélyt, ez 6,2 százalékkal több a 2006-os első negyedévi adatnál, a megyei jogú városokban még lendületesebb a növekmény (1982 engedély, +23,2 százalék), a többi városban viszont visszesés történt (2738 engedély, -11,9 százalék), miközben a községekben szintén jelentős volt a pozitív irányú elmozdulás (2384 engedély, +19,3 százalék).

Az új építési engedélyek számában megnyilvánuló optimizmus különösen a Közép-Dunántúl, Észak-Alföld és Közép-Magyarország valamennyi megyéjében volt érezhető, a legnagyobb (18 százalékos) visszaesés pedig Észak-Magyarországon volt.

Az 50 ezres lélekszámúnál kisebb városokban 12 százalékkal kevesebb új lakásépítési engedélyt adtak ki, más településtípus átlagában az építési kedv emelkedését mutatják az új engedélyek növekvő számai.

Bár továbbra is a vállalkozói lakásépítések aránya a meghatározó (közel 75 százalékos), ennek súlya tovább mérséklődött a családi kivitelezés javára. A korábbi negyedévekhez képest a legjobban a lakóparki építkezések szorultak vissza (a fővárosban 39 új építésre adtak ki engedélyt az első három hónapban), ebből következően a lakópark építés országos átlagban csaknem egyötödére zsugorodott. Átlag feletti volt a visszaesés a három és több szobás lakások kategóriájában is, és ezeknek a lakásoknak a mérete is csökkent. Az új lakások átlagos alapterülete több mint 4 négyzetméterrel csökkent 84 négyzetméteresre.

Nagy a hullámzás

Az Otthon Centrumtól származó információink a beruházók optimizmusa valóban érzékelhető – különösen Budapesten. Jóllehet az első negyedév alapján korai még következtetéseket levonni, de a már meghirdetett nagyobb projektek alapján nagyságrendekkel több új lakás épülhet meg, mint a tavalyi évben. Emlékezetes, hogy 2006-ban végül csupán 8000 új lakás valósult meg, ebből durván 6200 volt a társasházi lakások száma, miközben az év eleji becslések még tízezer fölötti új állományról szóltak.

Nagy hullámzások jellemzik az ingatlanpiacot, jegyzi meg ennek kapcsán Valkó Dávid. Az Otthon Centrum vezető elemzője szerint erre utal az is, hogy miközben az építési engedélyek számában már pozitív irányú elmozdulás történt a tavalyi év első negyedéhez képest, a használatba vételi engedélyek számában igen komoly visszaesés mutatkozott.

Óvatosan a következtetésekkel!


Az 5484 használatba vett lakás ugyanis 22,8 százalékkal elmarad a 2006 első negyedévi adattól, holott az akkori 7118 is már 0,9 százalékos visszaesést jelentett 2005 első negyedévéhez képest. A megtorpanás különösen a fővárost és a községeket érintette. Budapesten idén az első három hónapban 1521 lakásra adtak ki használatbavételi engedélyt (-27,4 százalék), a megyei jogú városokban 1512 lakásra (- 16,1 százalék), a többi városban 1399 lakásra (-17,8 százalék), a községekben 1052 lakásra (-30,1 százalék). A használatba vett lakások számának alakulása megyénként erősen differenciált: a 60 százalékot meghaladó csökkenést (Vas és Nógrád megyében) és 50 százalékosnál nagyobb növekedést (Csongrád megyében) egyaránt regisztrált a statisztika.

Az adatok és az elemzői kommentárok ismeretében tehát egyelőre legfeljebb annyit lehet következtetésként levonni, hogy a tavalyi lejtmenet megállni látszik, és elképzelhető, hogy a 2006-os recessziónál már csak jobb lehet az idei év. A túlzott optimizmust ugyanakkor az is hűtheti, hogy a már elkészült, de még nem eladott lakások is hullámzásokat generálnak az új beruházásokban, hiszen például a korábbi 2-3000 (bizonyos híradások szerint akár 4000) darabos üres lakásállományt mostanra egész szépen felszívta a piac (információink szerint durván 1300 lehet azon lakások száma, amelyek egy ideje készen vannak, de jelenleg is üresen állnak). Az új építkezések magasabb dinamikája részben ezzel a folyamattal is párhuzamba hozható.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik