Élet-Stílus

KSH: szerényen nőtt a vendégéjszakák száma

Az év első negyedévében a három-, négy- és ötcsillagos szállodák az előző év azonos időszakánál közel 1 százalékponttal magasabb, átlagosan 46,5 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek.

Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 15 100 forint, nettó átlagára 12 600 forint volt a vizsgált időszakban. A bruttó átlagár folyó áron 5 százalékkal (770 forinttal), a nettó átlagár 1 százalékkal (120 forinttal) emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 11 500–15 100 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 7000–8900 forintos bruttó szobaárat érvényesítettek.

Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel átlagosan napi bruttó 7000 forint, nettó 5900 forint volt az első negyedévben. A bruttó érték folyó áron 480 forinttal, 7 százalékkal emelkedett 2006 azonos negyedévéhez képest. A legmagasabb összeget a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról a Balaton partján elhelyezkedő és a fővárosi háromcsillagos egységek számoltak be.

A bruttó szobaárbevétel összességében 8 százalékos, a nettó szobaárbevétel 4 százalékos folyó áras növekedést mutatott a negyedévben, ami azt jelzi, hogy a szobaárbevétel növekedési üteme az előző évekhez képest összességében csökkent. Kiemelkedő mértékű emelkedésről a Balaton partján működő három- és négycsillagos szállodák (27-29 százalék), valamint az ország keleti részén található szállodacsoportok (26 százalék) számoltak be. A budapesti három- és négycsillagos egységek bruttó szobaárbevétele 3-4 százalékkal csökkent.

A vizsgált időszakban a megfigyelt vendégéjszakák száma 1,7 milliót tett ki, ami 3 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki értékét. A fővárosi szállodacsoportokat 2-8 százalékos csökkenés jellemezte, míg a vidéken működő szállodákban nőtt a vendégéjszakák száma. Jelentős emelkedésről az ország keleti részén található egységek (15-21 százalék) és a balatoni házak (13-32 százalék) számoltak be.

Az év első negyedévében a budapesti ötcsillagos és az ország keleti részén működő háromcsillagos szállodák szobakapacitás-kihasználtsága volt a legmagasabb, 54 százalékos. A szobafoglaltság a többi szállodacsoport mindegyikében meghaladta a 40 százalékot, de sehol sem nem érte el az 50 százalékos értéket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik