A beutazók számának tartós növekedése nagyban hozzájárul a befektetői aktivitás és érdeklődés emelkedéséhez Kelet-Közép-Európa szállodapiacán – állapítja meg a CB Richard Ellis legfrissebb jelentése.
Az intézményi befektetések 79 százaléka 2003 vége, illetve 2004 eleje óta történt a régióban, Prága, Budapest és Varsó vezetésével. A cseh főváros a legfejlettebb piac a régióban – mind a kihasználtságban tükröződő kereslet, mind a nemzetközi szereplők kínálata tekintetében. Prága Budapest előtt kismértékben, de Varsó és Pozsony előtt jelentősen vezet. Moszkva, viszonylag kis piacnak számít, hiszen építési korlátok, elérhető területek és az inflációs nyomás akadályozza fejlődését.
Dacára annak, hogy a beutazók száma a közelmúltban is jelentősen gyarapodott, a legkomolyabb növekedést a szállodai szobák kihasználtságában 2003 és 2004 között jegyezték fel. Azóta a kihasználtság csak kismértékben nőtt – 2006-ban pedig csak szinten maradt.
Damian Harrington, a CBRE közép-kelet európai régióért felelős kutatási igazgatója meglátása szerint a közép-kelet-európai ingatlanpiacon belül a fejlődő szállodaszektor mára érdekessé vált a még két éve legkonzervatívabbnak tartott nyugati befektetők számára is. A szállodabefektetések továbbra is fejlődni fognak, ahogy az egész régió ingatlanpiaca is – derül ki az elemzésből.