Élet-Stílus

Átlag 15 200 forint egy szállodai szoba ára

A KSH gyorsjelentése szerint 2005. év január–november időszakában a magyar szállodák átlagosan 62 százalékos kihasználtsággal működtek. A folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 16 százalékkal, a vendégéjszakák száma 6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A gyorstájékoztató 2003. januártól novemberig terjedő idő alatt, 171 szálloda adatai alapján készült.

A vizsgált szállodacsoportok közül az első tizenegy hónapot tekintve a budapesti négycsillagos szállodák kihasználtsága volt a legmagasabb (74 százalék). A fővárosi szállodák – amelyek egy évvel korábban 64–72 százalékos foglaltsággal működtek – átlagosan 69–74 százalékos kihasználtságot értek el. A balatoni egységek átlagosan 49 százalékos foglaltságot jelentettek január–november folyamán. A legalacsonyabb (45 százalékos) kihasználtsággal az ország keleti részén működő négy- és ötcsillagos szállodák üzemeltek.

Budapest a legdrágább

Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 15 200 forint volt január–november között, ami jelentős, folyó áron közel 1300 forint emelkedést jelent 2004 azonos időszakához képest. Az
egyes szállodakategóriák között jelentős különbség volt e mutató tekintetében, a budapesti ötcsillagos hotelekben kiemelkedően magas, 32 900 forint volt egy szoba ára. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 11 700–15 100 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 6600–9200 forintos átlagárat érvényesítettek. Az átlagár minden budapesti szállodacsoportban magasabb volt, mint az azonos kategóriájú, az ország más településein lévő szállodacsoportokban.


Egy kiadható szállodai szobára átlagosan napi 9400 forint bruttó szobaárbevétel jutott, ami folyó áron több mint 800 forint emelkedést jelent az egy évvel azelőtti értékhez viszonyítva. A kiadható szobára eső szállásdíjbevétel a szállodakategóriától és a területi elhelyezkedéstől függött. A legmagasabb összeget, 24 100 forintot a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról a Balaton partján elhelyezkedő háromcsillagos hotelek (3200 forint) és az ország keleti részén működő háromcsillagos szállodák (3900 forint) számoltak be.

Átlag 16 százalékos szobaár-emelkedés

A bruttó szobaárbevétel 16 százalékos folyó áras növekedést mutat a januártól november végéig tartó időszakban az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A bruttó szobaárbevétel mindegyik vizsgált szállodacsoportban kisebb-nagyobb mértékben emelkedett. A legnagyobb mértékű emelkedésről az ország keleti részén található háromcsillagos szállodák (22 százalék), a fővárosi ötcsillagos egységek (20 százalék) és a balatoni négycsillagos szállodák (19 százalék) számoltak be.

Január–novemberben az eltöltött vendégéjszakák száma átlagosan 6 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőtti szinthez viszonyítva. A vendégéjszakák száma az átlagosat meghaladó mértékben, 7–9 százalékkal bővült a budapesti házakban. A vizsgált időszakban a Balatonnál az előző évihez hasonló nagyságú volt a vendégforgalom. Az ország keleti részén működő egységek 6–10 százalékkal több eltöltött éjszakáról számoltak be. Az ország nyugati részén található háromcsillagos szállodák 2 százalékkal kevesebb éjszakát regisztráltak az előző év azonos időszakához képest.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik