Élet-Stílus

Ma lejár a Windows 2000 “szavatossága”

A Windows 2000-t a legbiztonságosabb operációs rendszernek szánták, de totális biztonsági katasztrófa lett belőle. A Microsoftnak mégis sikerült az egyik legnagyobb sikerré alakítani az operációs rendszert. A Win 2000-nek lejárt az ideje, a búcsúzás azonban sokaknak fájdalmas lehet.

Az utolsó frissítés

A Microsoft még kiadja a Windows 2000 biztonsági csomag ötödik változatát. Ez nem egy szerviz csomag, sokkal inkább egy kényelmi csomag, ami minden javítást magába foglal az SP4 óta. Ezzel mintegy előjelzi a Windows 2000 támogatási szintjének megválto-zását. A Windows 2000 kiszolgálta idejét, szépen lassan leírhatjuk és váltha-tunk az újabb verziók valamelyikére.

Június 30-án öt évvel a piacrakerülése után „leminősítette” a Windows 2000 operációs rendszert a Microsoft – azaz „főcsapásba eső” támogatási kategóriából a „kiterjesztett” kategóriába helyezik át a sokak által használt terméket. Az átminősítés mögött az áll, hogy a redmondi vállalat új, a cég szerint biztonságosabb operációs rendszerek felé szeretné terelni felhasználóit.

A probléma csupán az, hogy a Windows 2000 felhasználói igen sokan vannak a világban és többségük nem érti, miért kellene áttérniük megszokott számítógépes környezetükről egy új rendszerre. Márpedig a kényszer erős lesz: a jövőben ugyanis a Microsoft nem fog akkora hangsúlyt fektetni a Win 2000 biztonsági problémáinak megoldására. A legérzékenyebb pont az internet-böngésző: májusban bejelentették, hogy az új, biztonságosabb Internet Explorer 7 nem fog futni Win 2000 operációs rendszer alatt. 


A kezdetben problémás rendszer, később nagyon népszerű lett


Öt évvel ezelőtti bevezetésekor a Win 2000 volt a Microsoft legrosszabbul fogadott operációsrendszer-terméke. Megjelenésekor, az ezredfordulón ugyanez a szaksajtó azzal a fanyalgással volt tele, hogy minek a 2000-es? Végre jól belőttük az NT4 SP6-os rendszereinket, működnek, mint a gép, megbízhatóak, biztonságosak, nagy teljesítményűek, eszünk ágában sincs lecserélni valami DirectX-es, közvetlenebb hardvermeghajtós, csili-vili Microsoftos divatcikkre. (A Windows 2000 volt az első olyan rendszer, amely az NT alapjaira épülve az otthoni felhasználókat célozta. Az eddig különvált céges és otthoni alkalmazásplatform a 2000 megvalósulával egyesült.) És tényleg, a Windows 2000 meglehetősen lassan terjedt. Szó nem volt olyasmiről, hogy a megjelenés első félévében milliós példányszámok fogyott volna.


Az idő viszont telt-múlt. Az NT-s rendszerek karbantartásának kényelmetlensége (egy-egy új telepítésbe mindig beletartozott a SP6 felrakása – no meg az ettől függő komponensek, alkalmazások frissítgetése is) egyre szembetűnőbb lett a Win 2000 telepítéséhez képest. Nem mellesleg: a 2000 alatt kevesebb gonddal futottak a játékok. Úgyhogy az a bizonyos fanyalgó „kemény mag” lassan, csendben (!), fokozatosan áttért.


2002-ben szinte már csak ott használtak NT4 SP6-ot, ahol muszáj volt: a nagyobb szervezetek kiszolgálóin, ahol az alapvető üzletmeneti alkalmazások futottak rajta. Ilyen helyeken, gyakran igen magas szintű, 2-4 processzoros, IBM, Unisys, HP hardvereken, szakértő üzemeltetés mellett, ma is kiválóan futnak.


Most pedig 2005-öt írunk. Nem szoktuk uralkodói túlkapásnak minősíteni, ha egy autógyár 5 éves típusaihoz külön kell alkatrészt rendelni, nincs mindig minden a szervizben. Az pedig végképp elfogadott, hogy az új generációban bevezetett oldallégzsákot nem lehet berakni a régi típusba.


Lépcsőzetes leéépítés


Márpedig a Win 2000-rel pontosan ez történik: a legnagyobb felháborodást kiváltó bejelentés az volt, hogy az Internet Explorer következő, 7-es verzióját nem fogják kiadni a Windows 2000-hez. Miután a vírusok, trójai beépülő programok és egyéb kártevők alaposan megtépázták a Windows XP – Internet Explorer 6 kettős biztonsági hírnevét, nem csoda, hogy az XP SP2, a Windows 2003 és az ezekre épülő IE7 alkotnak összeillő párost. Valószínűleg nem is túl jó üzlet az SP2-nek megfelelő változtatásokat „visszafrissíteni” a Windows 2000-be.


Hasonlóképpen nem garantálják a többi Microsoft-alkalmazás, 2005. június 30-a után megjelenő újabb verzióinak Windows 2000-kompatibilitását. Ez tűnhet fenyegető lépésnek, de ha egy rendszer jól használható volt eddig, akkor mitől romlana el? Lehet ám hardvert is cserélni a Win 2000 és alkalmazásai alatt, hogy nagyobb legyen a teljesítmény


A következő lépcsőfok 2007. június 30. lesz, amikor is a Win 2000 automatikus frissítési lehetősége szűnik meg – mert bizony a hibajavításokat és biztonsági kiegészítéseket a támogatás utolsó pillanatáig, 2010. június 30-ig vállalja a Microsoft. (2007 nyarán az automatikusan letöltő szerver áll le, de kézzel természetesen ezután is lehet frissíteni.)


Sok mindenért lehet hibáztatni a Microsoftot, ezek közül elég sok jogos is lehet – de a támogatás korai megszüntetéséért nem. Gondoljuk csak el, mit kérhetünk számon egy 2000-es kibocsátású Linux-disztribúció üzemeltetőjén? (Elsősorban semmit, mert ha jól működik – mint az NT4 SP6 – akkor mi a probléma? Másodsorban viszont, hogy miért nem frissített 2.4-es illetve 2.6-os kernelre, amikor azok megjelentek?)


Fehér, szürke és fekete verziók


Legvégül, csattanóként: a Windows 2000 talán azért olyan népszerű és vonzó, mert az az utolsó Windows, amelyet nem kell aktiválni, amelyet akárhányszor föl lehet telepíteni ugyanarra, vagy más merevlemezzel felszerelt, és/vagy alaplapcserén átesett gépre, anélkül, hogy erre a Microsofttól mindig külön engedélyt kellene kérni. Ez bizony sok millió (fehér, szürke és fekete) felhasználónak fáj, főleg, hogy mostanában már csak aktivált XP-t lehet frissíteni.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik