Élő Belföld

Magyar Péter: Átfogó programot indítunk a víziközmű-hálózat megújítására

parlament plenáris ülés
Mohos Márton / 24.hu
parlament plenáris ülés
Mohos Márton / 24.hu
Percről percre közvetítésünk a parlament plenáris üléséről.

Toroczkai: Ne vigyék mészárszékre a kárpátaljai magyarokat!

Napirend előtti felszólalásában a Mi Hazánk elnöke Orbán Anitához szólt: szerinte a külügyminiszternek állást kell foglalni az Európai Bizottság pár nappal ezelőtti állásfoglalásáról, amely szerint a jövőben nem kell beengedni az unió területére azokat az ukrán állampolgárokat, akik a hazájukban nem teljesítik a katonai kötelezettségüket. Toroczkai szerint ez veszélybe sodorja a Kárpátalján élő magyarokat, ezért arra kérte Orbán Anitát, hogy a magyar kormány tiltakozzon ez ellen a lépés ellen.

A felszólalásra végül Magyar Péter reagált, aki először az előző kormányt kritizálta, amiért Orbán Viktor tíz éven keresztül nem látogatott el Kárpátaljára.

Toroczkainak válaszolva elmondta, a Mi Hazánk elnöke nyitott kapukat dönget: a magyar kormány hivatalos fórumon jelezte, hogy nem támogatja az EB javaslatát az ügyben.

Ugyanakkora a termésátlag, mint 1990-ben

Magyar hevesen kritizálta a Fidesz-kormányokat amiatt, hogy nem sikerült olyan mezőgazdasági gyakorlatokat bevezetni, amelyek a termésátlagok növelését segítették volna elő. Jó példaként hozta Lengyelországot, ahol az elmúlt 35 évben 10–15-szörösére sikerült növelni a termésátlagot, míg Magyarországon semmi változás nem történt.

Az önök bűne, hogy itt voltak 16 évig, hogy soha nem látott mennyiségű uniós pénz érkezett Magyarországra […], de ezeket ellopták. Ez a maguk szégyene, kedves Rétvári Bence, kedves Gulyás Gergely.

Hozzátette, hogy minden segítséget elfogadnak az új átfogó vízstratégia összeállítására, és arra kérte a parlamentet, hogy minél előbb fogadjon el egy új klímatörvényt.

Best practice-ek helyett propagandára költött a Fidesz

Magyar felrótta az előző kormányzatnak azt, hogy ahelyett, hogy külföldön megnézték volna, hogy hogyan kellene megtartani a vizet az elsivatagosodással fenyegetett területeken, inkább propagandára költöttek.

Egyes számítások szerint 4000 milliárd forint hiányzik a víziközműrendszerből,

jelentette ki a miniszterelnök. Azt is számon kérte, hogy miért szűntek meg a napelemprogramok, és felidézte azt is, hogy múlt héten a volt kormánypártok képviselői leszavazták az uniós pénzek hazahozatalát elősegítő törvénymódosításokat.

Magyar: A Fidesz és a KDNP győzelmi jelentést adott elő – de sikerült?

A kormányfő viszontválaszában elmondta: valóban csökkent a vízdíj a fogyasztók számára, de ezt az előző kormányok elfelejtették visszapótolni. Megosztotta azt is, hogy a felújítási ütem annyira lelassult, hogy ha most leraknának egy új vízvezetéket, akkor legkorábban 300 év múlva lehetne felújítani.

Kitért arra is, hogy lehet, hogy 30 százalékkal emelték a vízügyi szakemberek fizetését, de ez azután következett be, hogy évekig semmilyen fizetésemelést nem kaptak és méltatlan körülmények között dolgoznak.

Magyar szerint a Tisza és Magyarország ezeket a panaszokat felhangosította, és ennek volt köszönhető a béremelés.

Közben bekiabálás hallatszott, Forsthoffer Ágnes házelnök rendre intette a feltételezhetően fideszes képviselőket.

Van, ahol 60 százalék a vízveszteség

– mondta Bujdosó Andrea (Tisza) a frakcióvezetői felszólalásában. A képviselő elmondása szerint több vízügyi szakemberrel is beszélt, ők mondták neki ezt a megdöbbentő számot.

Gulyás is elismerte, hogy van hálózati vízveszteség

20 százalékos, ez sok, de a Fidesz frakcióvezetője szerint ez európai szinten is alacsonynak számít. Gulyás Gergely úgy látja: az, hogy a nem lakossági fogyasztók által fizetett vízdíj egy része a rendszer karbantartására és a régi vízcsövek kicserélésére fordítható, jó rendszer.

Az viszont kétségkívül kudarca az országnak, hogy ma kevesebb területet tudunk öntözni, mint a Kádár-rendszer utolsó évében – tette hozzá a fideszes képviselő. Megjegyezte, hogy vannak uniós öntözési támogatások, ezek eddig is rendelkezésre álltak.

Gulyás köszönetet mondott azoknak, aki ilyen embert próbáló időben azon dolgoznak, hogy az ország működőképes maradjon.

A nagyvállalatok is vállaljanak felelősséget

Toroczkai László (Mi Hazánk) szerint szükség lenne arra, hogy a nagyvállalatok – beleértve az akkumulátorgyárakat – is kivegyék a részüket a vízvédelemmel kapcsolatos intézkedésekből, míg Rétvári Bence (KDNP) külön megköszönte az egészségügyi dolgozók munkáját, de arról is beszélt, hogy az utóbbi években a kórházakban felpörgött a klimatizálási program, ami ilyen időjárási körülmények között különösen fontos, de Rétvári szerint az Orbán-kormány vízvisszatartási projekteket is indított.

Rétvári ugyanakkor egyrészt azt nehezményezte, hogy a Fidesz–KDNP által indított vidéki otthonfelújítási program a jelen állás szerint nem folytatódik, másrészt pedig azt, hogy a Tisza megszavazta az uniós vízgazdálkodási programot, ami a KDNP szerint előnytelen a gazdáknak.

Mutassuk meg, hogy tudunk vigyázni egymásra

Magyar Péter hisz abban, hogy a magyar lakosság össze tud fogni akkor, amikor szükség van rá. Megismételte azt a kérést, hogy takarékoskodjunk a vízzel, és hozzátette, hogy figyeljünk az idősekre és a gyerekekre. Így együtt, egy nemzetként át tudjuk vészelni a hőséget.

Új alapokra helyezzük Magyarország vízpolitikáját

Átfogó programot indítunk a víziközmű-hálózat megújítására, hogy megszüntessük azt az elfogadhatatlan állapotot, amelyben ma minden 4-5. liter ivóvíz elvész, mielőtt eljut az emberekhez. A vízmegtartás lesz a magyar vízgazdálkodás alapelve. Rendbe fogjuk tenni a tározókat […] Országos vízmegtartási programot indítunk. Fejleszteni fogjuk az öntözési rendszereket, és felkészítjük a magyar mezőgazdaságot az egyre gyakoribb és súlyosabb aszályokra. Megalkotjuk Magyarország új klímatörvényét, amely a tudományra épül, és a magyar emberek és a következő nemzedékek biztonságát szolgálja. […] A döntéseket a vízügyi szakértőkkel, az önkormányzatokkal és a gazdákkal együtt fogjuk meghozni. […] Bővíteni fogjuk az öntözési lehetőségeket, támogatni fogjuk a víztakarékos eljárások használatát

– jelentette be Magyar Péter.

Az Orbán-kormány nem hallgatott azokra, akik a vízhiány miatt figyelmeztettek

Magyar megjegyezte, hogy szakemberek és az érintettek évek óta mondták, hogy fel kell készülni a vízhiányra, mert ez lesz a Magyarországot leginkább érintő veszély.

A rendszer karbantartásának hiánya miatt minden 5. liter víz elszivárog – tette hozzá, és hozzátette azt is, hogy az Orbán-kormányok sem készültek fel az aszályra: a talajból hét Balatonnak megfelelő vízmennyiség hiányzik, a Tisza vízhozama pedig folyamatosan csökken.

Amikor tudósok, gazdák, vízügyi szakemberek és környezetvédők figyelmeztettek, a fideszes képviselők csak legyintettek. […] A valóság, mint mindig, ahogy április 12-én, most is szembejött.

A vízszállítás nem oldja meg a helyzetet

A kormányfő kitért arra, hogy a vízfogyasztás több településen is jóval meghaladta az átlagost, ezért

csak a valóban fontos esetekben használjunk vizet, ne locsoljanak, ne töltsenek medencéket, ne mossanak autót,

nyomatékosította Magyar Péter.

Magyar Péter a hőséggel indít a napirend előtti felszólalásában

A rendkívüli időjárás miatt különösképpen oda kell figyelni az ivóvízre – jelentette ki Magyar Péter.

A miniszterelnök szerint a hőség okán kialakult helyzetben a legkritikusabb helyzet az ivóvízzel kapcsolatos, és több településen vízhiány alakult ki. Elmondta, hogy Szadán jelenleg nyolc vízszállító jármű dolgozik, ott, ahol elsőként szűnt meg ideiglenesen a vízellátás a túlterheltség miatt.

Magyar megköszönte a katasztrófavédelem és a településvezetők helytállását.

Olvasói sztorik