Interjút adott a Népszavának Csókay László, akinek a bicskei gyermekotthon két nevelője már 2011-ben bejelentette a szexuális erőszakot. Ő volt a fenntartó fővárosi önkormányzat gyermekvédelmi osztályának vezetője. A lapnak azt mondja, mindenről tájékoztatta közvetlen főnökét, Pölöskei Gábornét, akinek a bátyja, Áder János 2016-ban államfőként jóváhagyta a később pedofília miatt elítélt igazgató állami kitüntetését, illetve Csomós Miklós akkori főpolgármester-helyettest, akivel azonnal fegyelmi eljárást indítottak, rendőrségi feljelentést tettek.
A rendőrök kilenc hónapon át nyomoztak, de akkor nem állapították meg a bűncselekmény elkövetését.
Arra a kérdésre én nem tudok választ adni, hogy a rendőrség 2011-2012-ben hogyan jutott egészen más eredményre, mint 2016-ban. Nekünk a nyomozás során semmiféle tájékoztatást nem adtak.
Csókay László nem tudott arról, hogy V. János korábbi munkahelyéről azért volt kénytelen távozni, mert egy anya panaszt tett amiatt, hogy szexuálisan zaklatta a gyerekét. Az interjűban többször is jó szakembernek nevezi az igazgatót, de a rendőrségi vizsgálat után felhívta a figyelmét arra, hogy
a későbbiekben a gyerekekkel való kapcsolattartás során különösen ügyeljen a gyerekek személyes testi határainak tiszteletben tartására.
Az igazgatót 2015-ben Bárczy István díjjal tüntette ki a fővárosi önkormányzat. Szerinte szakmai körökből azért nem terjeszthették fel, mert 2013-tól nem maradt olyan személy a fővárosnál, aki a gyermekintézményekkel, vagy azok vezetőivel bármilyen kapcsolatot tartott volna. (A gyermekotthonok 2013-ban átkerültek a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz az akkori Emberi Erőforrások Minisztériuma alá, amelynek vezetője Balog Zoltán volt, akinek az ombudsman el is küldte jelentését.)
A fenntartóváltás után a fővárosnak gyakorlatilag semmi köze nem volt ezekhez az intézményekhez. Így a javaslat kívülről kellett, hogy érkezzen.
A nyugdíjasként a Sapienta Szerzetesi Hittudományi Főiskolán oktató Csókay arra a kérdésre, mennyire számít jó gyermekvédelmi szakembernek, aki csaknem két évtizeden át szexuálisan zaklatja a rábízott gyerekeket, azt feleli, hogy külön kell választani a dolgokat.
Továbbra is úgy gondolom, hogy szakmailag értett a gyermekvédelemhez, a gyermekotthoni neveléshez, jól tudott bánni a gyerekekkel, jól tudta irányítani a rábízott intézményt. Az más kérdés, hogy valaki személyiségében milyenné válik. Nyilvánvalóan akkor kezd ez fontossá válni, amikor a személyiség defektusa elkezdi érinteni a szakmai tevékenységét. Különösen akkor lesz ez érdekes, amikor fény derül erre. 2016-ig erről senki nem tudott.
A HVG hetilap azt írja, V. János a gyermekotthonban egy kölcsönös zsaroláson és hallgatáson alapuló rendszert működtetett. Az igazgató jó érzékkel vette körbe magát sakkban tartható emberekkel, sok dolgozó lassan hozzászokott a kisebb-nagyobb határátlépésekhez. A különböző stikliknek sosem lett következményük, V. János pedig elhitette, hogy azért kell őt védeni, mert a személye garancia arra, hogy a Bicskén körülbelül száz embert foglalkoztató gyermekotthon továbbra is működhessen. Közben kiderült, jövő héten derül ki, szabadlábra helyezik-e az igazgatót.