Megjelent a Magyar Közlönyben az az Orbán Viktor kormányfő által jegyzett rendelet, amely módosítja a felsőoktatási felvételi eljárást. Azt már korábban bejelentette Csák János kulturális és innovációs miniszter, hogy jelentősen átalakul a rendszer, így több jogosítványuk lesz az egyetemeknek hallgatóik kiválasztásában.
Most kiderült, az intézményeknek a felvételi előtt legalább két évvel meg kell határozniuk
- a tantárgyak és érettségi vizsgatárgyak körét (tanulmányi pont),
- az érettségi vizsgatárgyak körét (érettségi pont),
- valamint az úgynevezett intézményi pont feltételeit.
A jelentkező egy felvételi eljárásban – függetlenül végzettségeitől, szakképzettségeitől, képesítéseitől – legfeljebb hat meghirdetésre ( karra, szakra, szakképzésre, képzési helyre) jelentkezhet, de megjelölhet több finanszírozási formát. Ha valaki ugyanazon szakra állami ösztöndíjjal támogatott és önköltséges képzésre is jelentkezik, az egy jelentkezésnek számít. A felsőoktatásért felelős miniszter dönt arról, hogy mely alapképzésben, osztatlan képzésben, felsőoktatási szakképzésben, mesterképzésben vehető igénybe állami ösztöndíj.
A rendelet szerint a tanulmányi pontokat a jelentkező 9–12. – nyelvi előkészítő esetén 9/Ny–12. – évfolyamos középiskolai osztályzataiból és a középiskolai tanulmányok lezárásaként megszerzett érettségi bizonyítványban szereplő vizsgatárgyak százalékos eredményeiből kell kiszámolni. A következő módon:
a) öt tantárgy: a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, egy legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom), valamint egy legalább két évig tanult, a felsőoktatási intézmény által meghatározott egy tantárgy utolsó két (tanult) év végi osztályzatainak összegét kettővel meg kell szorozni;
b) az érettségi bizonyítványban szereplő vizsgaeredmények közül a négy kötelező és egy, a felsőoktatási intézmény által meghatározott érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye átlagát egész számra kell kerekíteni.
A rendelet szerint a felsőoktatási intézmény által meghatározott intézményi pont „különösen az alábbi jogcímeken adható”:
- emelt szintű érettségi vizsga,
- nemzetiségi nyelvből, nemzetiségi nyelv és irodalomból tett érettségi vizsga,
- felvételi vizsga, amely járhat személyes megjelenéssel, és lehet szóbeli vagy írásbeli vizsga, a részvételt a felsőoktatási intézmény feltételekhez kötheti,
- kompetenciateszt,
- nyelvvizsga vagy nyelvtudás,
- tanulmányi és művészeti versenyek,
- sporteredmények,
- szakképesítés,
- esélyegyenlőség,
- munkatapasztalat,
- részképzésben való részvétel, illetve ha a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevélből nem számítottak érettségi pontot, az azonos képzési terület szakjára történő jelentkezés esetén a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevélért.
Az önkéntes katonai szolgálatért továbbra is járnak a pluszpontok, de a legjobban a sikeres sportolók járnak.
A korábbi rendelet helyett, az új rendelkezés így szól.
Felvételi összpontszáma 500 pont annak a jelentkezőnek bármely általa választott intézményben meghirdetett képzésen – ha megfelel a jelentkezési és alkalmassági feltételeknek –, aki
- olimpiai játékon, Sakkolimpián, 1984-től kezdődően a Paralimpián vagy a Siketlimpián 1–8. helyezést,
- a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vagy a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság által elismert sportágban az adott sportág magyarországi országos sportági szakszövetségének, a Magyar Paralimpiai Bizottságnak, illetve a Magyar Hallássérültek Sportszövetségének igazolása alapján felnőtt korosztály részére szervezett világbajnokságon 1–3. helyezést,
Európa-bajnokságon 1. helyezést ért el.
Az Eduline oktatási szakportál korábban azt írta, hogy a felvételin azok, akik valamilyen sportversenyen sikeresek voltak legfeljebb 50 többletpontot kaphattak.
A 2023. évi általános felvételi eljárásban a felsőoktatási intézmény az érettségi pont számításához az adott szakra megállapított emelt szintű érettségi vizsgatárgy helyett ugyanazon érettségi vizsgatárgy középszintű eredményét is elfogadhatja.