A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a tanévkezdés napján kiadott kiáltványa szerint a kormány évek óta nem ad választ a szakmai követelésekre, csak látszattárgyalásokat folytat, valódi döntés helyett.
A magyar kormány tudatosan alacsonyan tartja az oktatásban dolgozók bérét!
Emlékeztetnek rá, a magyar pedagógusok fizetése az OECD-tag uniós országok közül a legalacsonyabb, az egyéb felsőfokú végzettségűek fizetésének csak kb. 60 százalékát teszi ki. A PSZ követeli, hogy a bérek érjék el a diplomás átlagbér legalább 90, majd 100 százalékát! A fizetés legyen értékálló, kövesse az inflációt!
A kiáltvány szerint a magyar kormány nem akar szembesülni azzal, hogy a pályakezdő pedagógusok nem tudnak megélni. Fizetésük nettóban egy 500 eurós bankjegy, erre a pénzintézetek még hitelt sem adnak! Közben évente több ezren mennek nyugdíjba, de a megalázó kezdő fizetések miatt nincs utánpótlás!
- A magyar kormány tétlenül nézi, hogy az alacsony fizetések mellett az oktatásban dolgozók óraszáma, munkaterhe az egyik legmagasabb az Európai Unióban! A túlmunkát nem fizetik ki, a dolgozók nagy része kénytelen másod- és harmadállást vállalni!
- A magyar kormány nem becsüli meg azokat sem, akik segítik a pedagógusok munkáját! Ők nélkülözhetetlenek az óvodákban és iskolákban, mégsem kaptak 2008 óta érdemi béremelést! Követeljük az értékálló bérrendezést az ő számukra is!
- A magyar kormánynak nincs terve az egész országot sújtó tanárhiány megoldására. Csaknem 16 ezer pedagógus hiányzik a magyarországi óvodákból és iskolákból. Már az általános iskolák ötödében képesítés nélkül is dolgoznak pedagógusok, akik nem helyettesíthetik a szaktanárokat! Szülők ezrei nézik tehetetlenül, hogy gyermekeik lyukas órái hétről hétre szaporodnak nemcsak vidéken, hanem a fővárosban is.
- A magyar kormányt terheli a felelősség, amiért a pedagógushiány miatt sérül a gyermekek oktatáshoz való joga, ha nem szaktanár tanítja őket. Versenyképes tudás nélkül leszakadnak, kiszolgáltatottak lesznek. Magyarországon 2010 és 2020 között 10,8 százalékról 12,1 százalékra nőtt a korai iskolaelhagyók aránya, pedig csökkentést vállalt a kormány! A lemorzsolódók legfeljebb bérrabszolgák lehetnek saját hazájukban!
- A magyar kormány hibája, hogy nő a szakadék a tehetősebbek és a szegényebb szülők gyermekei között: akik megtehetik, magániskolákban vagy egyházi intézményekben taníttatják gyermekeiket a jobb körülmények miatt, hiszen az egyházi intézmények több támogatást kapnak, mint az államiak. Közben az ott dolgozók sem keresnek sokkal jobban!
- A magyar kormány az oka annak, hogy a gazdagabb családok gyermekei főként külföldön kezdik meg felsőfokú tanulmányaikat. Többségük nem fog visszatérni Magyarországra!
- A magyar kormány elvette a pedagógusoktól a tanítás szabadságát, állami tankönyveket erőltet rájuk, amelyek nem adnak versenyképes tudást a tanulóknak!
- A magyar kormány – látva a pedagógustársadalom elégedetlenségét – hatalmi szóval korlátozta a sztrájkjogot, amely a munkavállalók alapvető joga. Előbb rendeletet, majd törvényt alkotott, Európában példátlan módon!
Emiatt a PSZ hazai és nemzetközi jogi fórumokhoz fordul. Mint írták, a kormány semmibe veszi a társadalom támogatását, hiszen a szülők is ráébredtek: az oktatásban dolgozók követelései jogosak. A szakszervezet szerint a kormány erőszakosan szakította szét a közoktatást és a szakképzést, a két fontos területnek nincs hozzáértő felelőse az új kormányban, hiába követelték.
A kormány továbbra sem tekinti stratégiai ágazatnak a társadalom jövőjét alapvetően meghatározó oktatást, ahelyett, hogy az állami költségvetésből emelné az oktatásban dolgozók bérét – az Európai Bizottságra, a magyarországi baloldali politikusokra és nyugati szövetségeseire mutogat.
Cselekvőképtelenségét évek óta kommunikációs trükkökkel álcázza.
A PSZ szerint ezen tényekből a hazai és a nemzetközi közvélemény is meggyőződhet arról, hogy a magyar kormány – legsúlyosabb bűneként – még a gyermekek jövőjét is képes feláldozni, amiért minden felelősséget vállalnia és viselnie kell!