A Politicóhoz eljuttatott, kiszivárogtatott e-mailek szerint a magyar közmédia vezetősége arra utasította a munkatársait, hogy ne számoljanak be a nemzetközi jogvédő szervezetek jelentéseiről. Emellett az Európai Unió politikájának vagy például Greta Thunberg klímavédő aktivista tevékenységének feldolgozásához csak előzetes hozzájárulás után foghatnak hozzá az állami médiában dolgozók.
A belső levelezés szerint az állami sajtóban dolgozó szerkesztők számára egy olyan listát állítottak össze, amelyen az úgynevezett érzékeny témákat részletezik.
Vannak olyan érzékeny témák, amelyeken el lehet kezdeni dolgozni, ezek vázlatát azonban szintén el kell küldeni engedélyeztetésre.
Az állami média egyik alkalmazottja azt mondta a lapnak, hogy az újságírók nem tudják, hogy ki mondja ki a végső szót, ki enged zöld utat az esetlegesen érzékeny témát érintő javaslatoknak. A közmédia munkatársa — félve a megtorlástól — csak név nélkül mert nyilatkozni a Politicónak. Az engedélyeztetésről elmondta, hogy ha egy téma nem megy át az ismeretlen engedélyezők rostáján, a szerkesztők eufemiusztikusan úgy fogalmaznak, hogy
Elesett a csatában.
A belső e-mailekről készült képernyőfelvételeket egy névtelen forrás küldte el a lapnak, a levelek 2019 második felében íródtak. A már említett közmédiás dolgozó megerősítette azok valódiságát. A lap név szerint nem említi az MTVA-t, úgy fogalmaznak, hogy a levelek egy olyan szervezettől származnak, amely felelős többek között az MTI, illetve több állami rádió- és tévécsatorna tartalmáért.
A politico szerint egy Végh Sándor szerkesztő által küldött októberi levélben az áll, hogy a migráció, az európai terror, Brüsszel, egyházi ügyek mellett az EU+” országok parlamenti és önkormányzati választási hírei csak előzetes jóváhagyással kerülhetnek be a közmédiába.
Ráthy Sándor szerkesztő pedig egy “greta” tárgymegjelölésű, augusztusi levelében pedig azt közölte az MTI munkatársaival, hogy a Greata Thunberggel kapcsolatos téma megírását csak főszerkesztői engedéllyel kezdhetik el. A körlevél kiküldésének napján a svéd klímaaktivista az ENSZ-ben beszélt New Yorkban, a Politico szerint az MTI végül egyáltalán nem foglalkozott az eseménnyel.
A Politico szerint a levelek alátámasztják a Népszava korábbi értesülését, miszerint a közmédiában megtiltották, hogy megemlítsék az Amnesty International és a Human Rights Watch nevű nemzetközi jogvédő szervezetek jelentéseit. Pintér Tamás szerkesztő egy november 8-án kelt levélben írt állítólag arról, hogy Bende Balázs, a Híradó külpolitikai rovatvezetője arról tájékoztatta, hogy nem közölnek a Amnesty Internationallal és a Human Rights Watchcsal kapcsolatos anyagokat.
“Ez elfogadhatatlan és igencsak aggasztó. A közmédia nem a kormányzat szócsöve, hanem semlegesnek és függetlennek kéne lennie
— kommentálta a leveleket Julie Majerczak, a Riporterek Határok Nélkül brüsszeli irodavezetője, aki szerint a kiszivárgott levelek cenzúráról árulkodnak.
Kiemelt kép: Google Street View