Miért akarják innen elvinni az orvosi rendelőnket, amikor jól működik? Tíz évig küzdöttünk érte, hogy legyen Bankfaluban, helyben egészségügyi ellátás. Az akkori önkormányzat segítségével kiharcoltuk. Húsz éve működik, elégedett vele a lakosság, jól érzi magát a doktornő. Ha már van pénze a mostani önkormányzatnak, nem elvinni kellene tőlünk a háziorvosi rendelést, hanem kibővíteni egy gyermekorvosi rendelővel
– mondja a kiskunfélegyházi lakossági fórumon Kerekes Pálné bankfalusi lakos.
A Veled a Városunkért Egyesület négy ellenzéki képviselője vezeti a fórumot, amelyet végül az MSZP belvárosi helyiségében tudtak megrendezni. A képviselők állítják, hogy ők meghívták a város vezetőit is. Persze, teszik hozzá, sohasem mennek azok el olyan helyre, ahol kellemetlen kérdésekkel kellene szembenézniük.
A közel háromezres lélekszámú Bankfalu a 30 ezer lakosú Kiskunfélegyháza egyik városrésze, a központtól 2,5–3 kilométerre, pár száz méterrel elkülönülve a várostól. A kilencvenes években robbanásszerű fejlődésnek indult, sokan építkeztek, kiköltöztek ide. Eleinte az alapvető szolgáltatások is hiányoztak. Az akkori városvezetés elismerte az igényeket, de a pénze kevés volt.
Az orvosi rendelő mellé gyógyszertárat is szerettek volna az ott élők, meséli Dr. Papp Méri, a bankfalusi patika tulajdonosa. Gyógyszertárra azonban nem akartak engedélyt adni, mert a lakosság számához mérten volt már elég patika Félegyházán – csak éppen mindegyik messze Bankfalutól. A férjével felajánlották, hogy saját költségükön felépítik az ingatlant a rendelőnek és a gyógyszertárnak, ha ők nyithatnak ott patikát. Az önkormányzat ingyen telket adott, azzal a feltétellel, hogy ott hosszú távon működhet a háziorvosi rendelő, és az akkori polgármester kilobbizta a gyógyszertárnak az engedélyt. A bankfalusiak társadalmi munkával járultak hozzá, hogy mihamarabb legyen orvosuk és patikájuk.
Sem az orvos, sem az önkormányzat azóta sem fizet bérleti díjat, de még a fűtés és az elektromos áram költségét is a gyógyszerész állja.
Szeretik őt a betegei.
– Amikor az anyósom rosszul lett a szívével, úgy szaladt hozzánk a doktornő meg az asszisztense a műszerekkel, hogy majd felbuktak. Miért nem jó ez így, ahogy eddig volt? – kérdi Tóthné, Délibáb utcai lakos a fórumon.
Különben is, miért nincs itt a jegyző, hogy megkérdezhetnénk tőle, miért nem adott engedélyt arra, hogy Bankfaluban, a hajléktalanszálló tornatermében tartsuk meg ezt a fórumot? Oda többen el tudtak volna jönni. Miért nincs itt a körzeti önkormányzati képviselő? Vagy a polgármester? Elmondhatnák, miért nem kérdezték meg a lakosságot, mielőtt döntést hoztak a rendelő elviteléről
– teszi hozzá.
Ez már a második lakossági tanácskozás az ügyben. Az elsőt a bankfalusi óvodában tartották, jó hetvenen voltak rajta, indulatosan érvelő hozzászólások hangzottak el – de ott sem jelentek meg a városházi többség képviselői. A mostanit szerették volna a bezárt iskolából kialakított hajléktalanszálló tornatermében tartani, de az írásbeli kérést Dr. Faragó Zsolt jegyző, aki maga is ebben a városrészben lakik, elutasította.
Amikor telefonon megkeresem, azt válaszolja: az intézményvezető szó szerint azt írta neki, hogy a helyi patikus akar oda lakossági fórumot szervezni az orvosi rendelő ügyében. Ebben az ügyben már egyhangúlag elfogadott önkormányzati döntés van, ez ellen szervezné a fórumot a magánvállalkozó gyógyszerész.
Ilyen jellegű fórumnak önkormányzati intézményben eddig sem adtunk helyet, és ezután sem fogunk
– mondja a jegyző.
Csányi József polgármester azt mondja, e-mailben valóban kapott meghívást – másfél nappal a fórum előtt. Lekötött, fix programjai voltak, nem tudta lemondani azokat. Az, hogy ilyen rövid határidővel hívták, szerinte annak a jele, nem is igazán akarták, hogy elmenjen.
– Egy magánkezdeményezésű fórumon nagyon szívesen részt veszek – mondja a polgármester.
Ez azonban nem magánkezdeményezés, hanem az ellenzék talált magának egy gumicsontot, mi pedig nem akarunk részt venni a politikai cirkuszban, amit e körül rendeznek.
Nem ez az első ilyen ügy. Karácsony előtt a városházi többség egyszer már engedett a lakossági nyomásnak, pedig előzőleg a Petőfi-lakótelepen működő két háziorvosi körzet rendelőjét is be akarták vinni a központi egészségházba. A jegyző szerint az előterjesztés vitája során többször is elhangzott, hogy csak a rendelőbővítés statikai állapotfelmérése és a kivitelezés idejére kellett volna ideiglenesen beköltözni, maximum 6 hónapos időtartamra. Bár az aláírásokat nem lehetett látni, az ellenzéki képviselők szerint abból a körzetből több mint ezer lakos aláírása gyűlt össze, hogy hagyják működni a háziorvosokat ott, ahol a betegeik laknak. Maradhattak is.
Ha ott figyelembe vették a lakossági aláírásokat, Bankfaluban miért nem?
– Ez nem így volt. Hozzánk egyetlenegy aláírás sem érkezett, de ennek a városvezetésnek nem is stílusa, hogy aláírásgyűjtésről szóló hírek hatására megváltoztassa a szándékát – válaszolja a jegyző. – Nincs összefüggés, a testület saját belátása szerint döntött úgy, hogy majd keres alkalmas telket, és építtet rá egy korszerűbb rendelőt.
De a petőfivárosi háziorvosoknak nem kell átköltözniük, a bankfalusi doktornőnek viszont február 1-jén muszáj.
– Erről is egyhangú szavazással döntött a testület. Az a négy ellenzéki képviselő is megszavazta, aki most a leghangosabban tiltakozik – közli a jegyző.
Az ellenzéki képviselők szerint sanda szándékra utal, hogy a bankfalusi rendelő ügyéről szóló előterjesztést szakbizottsági vita nélkül úgy vitték a közgyűlés elé, hogy csak az ülésteremben osztották ki az erről szóló előterjesztést. Nem volt idejük rendesen értelmezni. A jegyző szerint ehhez képest Szeniczey képviselő még módosító indítványt is beterjesztett, sőt, azt a városházi többség is azonnal elfogadta. Az állt benne, hogy középtávon majd Bankfaluban is keresnek egy alkalmas telket, és építenek rá orvosi rendelőt.
– Ami megvan, a helyett akarnak újat építeni? – kérdi egy felszólaló a fórumon. – Tízmilliókért? Azt mondják, költségtakarékosság? A mostani rendelő ingyen van az orvosnak is meg az önkormányzatnak is. Létezik ennél költségtakarékosabb? Addig kell ütni a vasat, amíg meleg. Régen a háziorvost körzeti orvosnak hívták, a nevében is benne volt, hogy egy lakókörzet betegeit látja el. Ha nem tudjuk megakadályozni, hogy február 1-jén átköltözzön a rendelő, sohasem kapjuk vissza a helyi ellátást.
– Tíz napja kezdeményeztük a polgármesternél, hogy tárgyaljuk újra a kérdést, de nincs válasz – mondja a fórumon Horváth Tamás képviselő. – Panaszt tettünk a kormányhivatalnál, de nem válaszoltak. Segítsenek már, ne hagyják, hogy négyünk hobbija maradjon az önök érdekeinek képviselete.
Nagy László bankfalusi lakos javasolja, hogy először a televízióhoz forduljanak. Ha úgy sem oldódik meg az ügy, akkor viszont polgári engedetlenséggel korlátozni kell a közlekedést. Nem Bankfaluban, hanem a város több forgalmas útján.
Juhásznéként mutatkozik be a következő hozzászóló. Nem ért egyet azzal, hogy tüntessenek, de szeretné, ha az emberek érdekét figyelembe vennék.
– Szerintem a polgármester és a képviselők a város érdekében vállalták el ezt a feladatot, nem a saját érdekükben – mondja.
Frei Attila felszólalása szerint „sokan nem értik, hogy Magyarországon diktatúra van”. A Kiskunfélegyházát vezető kormánypárti politikusok is ennek a részei. A félegyházi polgároknak tavaly októberben lehetőségük lett volna, hogy ne rájuk szavazzanak. Ha éltek volna vele, akkor most nem lenne ez a probléma.
Az ellenkező oldalról, de ugyanerre hivatkozik telefonbeszélgetésünk alkalmával a jegyző is. Már az októberi választás kampányában is téma volt a rendelő ügye, a bankfalusi körzetben mégis 78 százalékkal győzött a városházi többséghez tartozó jelölt.
A többség nem érti, miért annyira fontos ez a városvezetésnek. Miért nem értik, hogy az emberek nem akarnak bejárni a centrumba az orvoshoz. A központi egészségházban kicsit nagyobb az alapterület, de a felszereltség ugyanaz – hangzik el a fórumon. Sok a parkoló, de még több az autó – a betegek rendszerint éppen akkor nem találnak helyet az autójuknak, amikor keresnek. Már most is kilenc háziorvos betegei várakoznak ott – nincs levegő, gyakran le sem tudnak ülni. Nem tíz másik beteg várakozik, hanem száz, aki ott eltölt egy órát, könnyen összeszed valamilyen fertőzést, ami addig nem volt neki.
– De még ha jobbak lennének is a körülmények, ez olyan, mintha bezárnák a helyi boltot, hogy menjen mindenki a város túlsó végére a Tescóba, mert ott szélesebb a választék – érvel egy férfi a fórumon.
A bankfalusi rendelő átköltöztetésének kisebb-nagyobb mértékben vesztese a helyi lakosság. Abszolút vesztesnek tűnik dr. Papp Méri és a gyógyszertára. Egyértelműen nyertes viszont a központi egészségházban működő gyógyszertár, ahol a betegek kiválthatják a receptjeiket, amint kilépnek az orvostól.
Dr. Papp Méri kész lenne bővíteni a tulajdonában lévő rendelőt. Vannak erre tervei, de pénzkidobás lenne belekezdeni a megvalósításukba most, amikor február 1-jétől költöznie kell a rendelőnek, és a bankfalusi patika forgalma várhatóan erősen megcsappan.
A helyi lakosság többsége azt akarja, hogy maradjon. De mit akar a doktornő?
A fórumon azt mondják, hatszázról 1800-ra nőtt a nála leadott betegkártyák száma, és a helybeliek úgy tudják, dr. Balla Rozália inkább maradna.
– A háziorvosi ellátás kötelező önkormányzati feladat, alkalmas helyiséget kell biztosítanunk, de a képviselő-testület nem kötelezheti az orvost, hogy hol rendeljen – magyarázza telefonon Faragó Zsolt jegyző. – Ott rendel, ahol akar.
Ez azt jelenti, hogy ha Balla doktornő február 1-jén nem akar beköltözni az egészségházba, maradhat Bankfaluban, a betegei közelében?
– Most már biztosan nem, mert aláírta az önkormányzattal a feladatellátási szerződést, amely szerint a rendelése helyszíne megváltozik. Érvényes feladatellátási szerződés nélkül nem kaphat működési engedélyt. De bármikor jelezheti, hogy más helyen kíván rendelni, és módosítani kívánja a feladatellátási szerződését.
Az ellenzéki képviselők szerint a szerződéskötés feltételeivel nyomást gyakorolhat az önkormányzat a háziorvosokra. Dr. Papp Méri gyógyszerész szerint, még ha a doktornő el is akarna menni, az is csak egy személy érdeke lenne, amelynek ellenében a döntéshozóknak a helyi lakosság érdekeit kellene képviselniük.
Felhívom a doktornőt. Fáradtnak tűnik a hangja, nem kíván nyilatkozni. Csak annyit mond:
– Én nem politizálni akarok, hanem gyógyítani.
Nem is a politikát kellene hangsúlyozni, érvel a fórumon az egyik fölszólaló. Szerinte egy kicsi emberséget kéne belevinni a közügyekbe.
– Le kell zárni az utakat! – mondja újra a Nagy László néven bemutatkozott úr. – Más nem segít, hiába dumálunk akármennyit. Azt mondják meg, képviselő urak, ha kiállunk tüntetni, önök ott állnak-e velünk?
– Nem kell itt harcolni, háborúzni, hanem oldjuk már ezt meg normálisan! – folytatja Juhászné. – Emberek vagyunk, a 21. században, legyen már a másik oldal is partner abban, hogy üljenek le velünk, és beszéljük meg ezt a dolgot érvekkel! Úgy tekintsenek ránk, mint emberekre, ne úgy, mintha birkák volnánk!
De mégis, hogy lehet ezt elérni, ha a 700 aláírást sem veszik figyelembe, amit a bankfalusi rendelő helyben maradása érdekében összegyűjtöttek?
– Ön látta azt a 700 aláírást? Mert nekem nem mutatták meg, és szerintem nagyrészt fikció az egész – mondja erről a polgármester. Szeniczey-Kis Kálmán ellenzéki képviselő megerősíti, hogy valóban nem mutathatják meg az összegyűlt aláírásokat sem a polgármesternek, sem a sajtónak, mert olyan bonyolult és korlátozó ennek a jogi szabályozása.
A fórumon az aktívabb polgárok végül abban maradnak, hogy bejelentkeznek Csányi József fogadóórájára. Január 29-én, szerdán, a rendelő átköltöztetése előtt még volna erre alkalom.
Az elég érdekes lesz, ha olyan fogadóórára jönnek, amelyik nincs. Január hónapban ugyanis a költségvetés előkészítésén dolgozunk, emiatt egyáltalán nem tartok fogadóórát. Ha kérnek tőlem időpontot, természetesen állok rendelkezésre, de akkor sem fogok tudni mást mondani
– közli a polgármester.