A nyomozás vizsgálta az ittasság kérdését, azonban a hiteles légalkoholmérő berendezés negatív eredményt mutatott
– közölte megkeresésünkre Rab Ferenc, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivője, amikor arról kérdeztük, fogyasztott-e alkoholt a Viking Sigyn ukrán hajóskapitánya a Dunai hajóbaleset előtt.
Ezt megerősítette a rendőrség ma kora délutáni sajtótájékoztatóján Csécsi Soma, a BRFK szóvivője is. Azt mondta, hogy nemcsak alkohol, de kábítószerfogyasztás gyanúja sem merült fel a tömegszerencsétlenséggel gyanúsított ukrán férfi esetében. Csécsi elmondta, hogy 60 fős nyomozócsoportot hoztak létre, amely kizárólag csak ezzel az üggyel foglalkozik. Ebben pedig olyan szakemberek vesznek részt, akik több mint tízéves tapasztalattal rendelkeznek.
A szállodahajó másnapi elengedésével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az első szemlét követően a szállodahajó távozása jogszerű és szakszerű volt. Elmondása szerint a második visegrádi szemlére a bizonyítás miatt volt szükség, ez pedig megerősítette az első szemlén megállapított tényeket. Elmondása szerint ezek után már nem volt szükség arra, hogy visszatartsák a szállodahajót. Az elsüllyedt Hableánnyal kapcsolatban azt mondta, hogy a hajót Csepelről Újpestre vitték a szemlét követően, lefoglalták és jelenleg is őrzik.
A BRFK eddig 78 embert hallgatott ki tanúként, és összesen 230 főt hallgattak meg a balesettel kapcsolatban. A szóvivő kitért a korábban általunk említett szakértői kirendelésekre is. Ezekkel kapcsolatban azt mondta, hogy a végleges orvosszakértői vélemények még nincsenek a birtokukban.
A Hableány sétahajó május 29-én süllyedt el a Margit híd közelében, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A fedélzeten 33 dél-koreai állampolgár és a kéttagú magyar személyzet tartózkodott. Mindössze hét utast sikerült kimenteni. Három áldozatot még mindig keresnek. A keresésben az összes bevethető kereső hajó részt vesz. Ebben pedig segítségükre vannak a koreai kollégáik is.
A Viking ukrán kapitánya a 15 millió forintos óvadék ellenében szabadlábon védekezhet, miután a másodfokú végzés helyben hagyta a döntést. A kapitánynak nyomkövetőt kell viselnie, illetve nem hagyhatja el Budapestet, a nyomozóhatóságnál pedig hetente kétszer személyesen kell jelentkeznie.
Felmerült, hogy az ügyészség jövő tavasszal akár már vádat is emelhet az ügyben. Az ügyészség szerint viszont a nyomozás jelenlegi szakaszában korai beszélni erről, a kérdésben pedig amúgy is az ügyészség jogosult dönteni.
Kiemelt kép: Mohos Márton / 24.hu