Gyönyörű napsütéssel, száraz idővel és napközben akár 20 fok feletti hőmérséklettel örvendeztetett meg minket október közepén az időjárás. Sokak szerint ez a Brit-szigetek nyugati partjaira lecsapó Ophelia hurrikán hatása volt: a ciklon által a Szahara felől beszívott meleg levegő miatt Spanyolországban, a Kanári-szigeteken, Marokkóban és Angliában is szokatlanul meleg volt. Az októberi szép, tartós meleg Magyarországon is részben annak a levegőnek köszönhető, amely a hurrikán előtt Európa felé áramlott – írtuk korábban.
A hangsúly viszont a részben szón van. Ophélia kis területen fejtette ki a hatását, igaz ott nagyon is intenzíven, de egy ilyen hurrikán ereje csak csupán tizede a mérsékelt övi ciklonoknak.
A hazánk fölé október elején és közepén benyúló anticiklon 30-szor nagyobb volt, Ophelia úgy pattant le róla, mint a flippergolyó játék közben
– magyarázza a 24.hu-nak Molnár László meteorológus.
Ciklon versus hurrikán
A hasonló jelenségeknek ez a sorsuk:
- szárazföld fölé érve a hurrikánok megfelelő energia-utánpótlás híján elenyésznek;
- a mérsékelt égövi ciklonok beszippantják őket mint harcsa a kishalat;
- az anticiklonokról pedig egyszerűen lepattannak.
Ez történt Opheliával is, ezért vette az irányt Írország felé. Korábban, egészen pontosan október elején ugyanígy járt a Maria és a Lee hurrikán is, mindkettőt bekebelezte a felettünk elterülő hidegfront – a keveredés annyiban befolyásolta hazánk időjárását, hogy Mariából kaptunk „pár csepp” esőt.
Itt olvashat róla szemléletes, közérthető cikket.
Brian a trópusokról hozta az esőt
Visszatérve témánkhoz, míg Mariából kaptunk némi esőt, Opheliáról csak a hírekből értesültünk, miközben a vénasszonyok nyarát élvezhettük. Aztán a trópusi vizeken megszületett Brian, a viharciklon. Hamar kelet felé vette útját és Nagy Britannia nyugati részére csapott le múlt pénteken.
Hidegfrontja vasárnap kora este érte el a Kárpát-medencét, és trópusi származása okán ilyenkor szokatlan mennyiségű nedvességet hozott. Magyarország nagy részén 24 órán keresztül zuhogott:
A Nyugat-Dunántúlon és a Tiszántúlon 20 mm-nél kevesebb eső hullott, de a középső országrészben 20-70 mm-t kapott, a csapadék mennyisége helyenként egy nap alatt meghaladta az október havi átlagos értéket
– mondja a meteorológus.
Ami a folytatást illeti, a következő napokban igazi október végi őszi időre van kilátás: sokat fog sütni a Nap, néha ugyan elkomorul az ég, de jelentősebb csapadék a mostani számítások szerint csak vasárnap várható. Hűvösek lesznek az éjszakák, a hőmérséklet sok helyen megközelíti a fagypontot, de napközben 15-20 fok körül alakulnak a csúcsok.
VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS A KÖVETKEZŐ 8 NAPRA
Nyitókép illusztráció: AFP / Biosphoto / Xavier Delorme