A Közép-európai Egyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének professzora az InfoRádióban elképesztőnek nevezte a felsőoktatási törvény tervezett módosítását. Az úgy rossz, ahogy van, vissza kellene vonni a körmönfont szabályozást, amely egyértelműen CEU-ellenes.
Azt gondolom, hogy egy jól működő egyetemet sarokba szorítani anélkül, hogy erre ez az intézmény mondjuk okot adott volna, ez mindenképpen elgondolkoztató és majd elszámolnak a lelkiismeretükkel is azok, akik ezt kezdeményezték.
A szabályozás tervét úgy hozták nyilvánosságra, hogy összekeverték a CEU esetleges formai pontatlanságait olyan tartalmi problémákkal, amelyek más intézményekkel tapasztalhatók.
Csaba László képtelenségnek nevezte a CEU-val kapcsolatban minőségi gondokat, a hallgatók megtévesztését emlegetni, miközben
az egyetem oktató gárdájának jelentős része akadémiai tag, vagy most szerzett akadémiai doktori fokozatot.
A professzor szerint az ügy nem az utcai megmozdulásokkal kezelhető jól. Jelenleg egy tervezetről van szó, amelyben – jóindulatú értelmezés alapján – félreértések vannak. Mint mondta: a CEU esetében megvan az államközi szerződés, akkreditálva vannak a programok, és bízik abban, hogy a félreértéseket el lehet oszlatni, ami az előterjesztés visszavonásához vezethet.
Az ügyben megszólalt a Miniszterelnökséget vezető miniszter is, aki szintén arról beszélt, hogy a külföldi egyetemek sem csaphatják be a diákokat, nem élhetnek vissza helyzetükkel, és nekik is vállalniuk kell a magyar törvények betartását.
A kabinet azt szeretné elérni, hogy a diákok védelme jegyében mindenki tartsa be a játékszabályokat.
Lázár János közölte: ami most folyik, az “politikai hisztériakeltés”.