Nehéz helyzetbe került az Egyesült Arab Emírségekben egy magyar nő, aki Facebook-oldalán kért segítséget a nyilvánosságtól. A most 41 éves Neisz Tímea gyógytornászként végzett a szegedi egyetemen, ott ismerkedett meg egy orvosnak tanuló jemeni férfival, akivel még itt összeházasodott. 2003-ban az Egyesült Arab Emírségekbe költöztek, négy gyermekük született, de 2013-ban elváltak. Az anya elmondása szerint a volt férj kisemmizte és nyomorba döntötte.
A volt férjem elvette az iratainkat, kidobatott a gyerekekkel az utcára, súlyos adósságot vert rám, hogy ne hagyhassuk el az országot
– mondta a nő a Délmagyarországnak. Hozzátette: nyomorban élnek, nincsenek bútoraik sem. Miután a gyerekeket zaklatták az iskolában, több helyen is panaszt tett és segítséget kért az iskolaváltáshoz, de mivel nem történt semmi, ma már nem járnak iskolába.
Tímea elmondta: az abu-dzabi magyar nagykövet és konzul, valamint a magyar külügyminisztérium is ismeri a történetét, de nem segítenek neki. A konzuli szolgálat azt közölte, hogy helyi ügyvéd ajánlásával és személyesen próbáltak a nő segítségére lenni, de „a konzuli segítségnyújtás azonban nem irányulhat a helyi szabályok és hatóságok megkerülésére, kijátszására”.
Székely László, az alapvető jogok biztosa azt közölte, hogy idén januárban a nagykövetség megvette a családnak a repülőjegyet, de nem tudtak hazautazni, mert a nő hatmillió forintnyi összeggel tartozik az államnak, és amíg ezt nem fizeti ki, nem hagyhatja el az országot. A biztos azt is elmondta: a nagykövetség nem tudja kérvényezni a tartozás elengedését, mert azzal beavatkozna az ország belügyeibe.
Bár szorult helyzete miatt együtt érzek önnel, mivel ügyében további ombudsmani intézkedésre nincs lehetőségem, panaszügyét lezártnak tekintem
– közölte az ombudsman.