A Világgazdaság a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján arról írn. hogy tavaly év végén 133 ezer kiskereskedelmi üzlet működött Magyarországon, csaknem tízezerrel kevesebb, mint 2010 végén.
A KSH elemzése szerint
A statisztikusok úgy látják: a 2013-ban mért visszaesés a dohányforgalmazás átalakításával, a nemzeti trafikrendszer kialakításával magyarázható, 2014-ben pedig az online pénztárgéprendszer bevezetése befolyásolhatta az üzletnyitásokat és -bezárásokat. Tavaly a március 15-én bevezetett és az idén április 16-ig érvényben lévő vasárnapi boltzár gyakorolhatott hatást a kiskereskedelmi üzletek számára.
Bajban a ruhaboltok?
A legnagyobb mértékben a ruházati szaküzletek (3 ezer), az egyéb iparcikküzletek (2 ezer), a festékek, vasáruk, barkács- és építési anyagok szaküzleteinek (1,1 ezer), valamint a könyv-, újságárusok, papírboltok (1 ezer) száma esett vissza. Az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek száma 2015-re 2,9 százalékkal 42,3 ezerre csökkent.
A Világgazdaság KSH részletes statisztikái alapján arról ír, hogy az idei első fél évben
A megszűnő üzletek zöme ráadásul magyar tulajdonú kisbolt lehet, hiszen a többségében külföldi tulajdonú üzletek száma csak mintegy ötszázzal csökkent 2010 és 2015 között, 10,5 ezerről 9,8 ezerre.