Belföld

Martin Schulz már nem számol Magyarországgal

Elsősorban belpolitikai jellegűnek nevezte a magyarországi kvótanépszavazást az Európai Parlament szociáldemokrata elnöke egy vasárnapi német lapinterjúban. Martin Schulz úgy vélte, a népszavazással Orbán Viktor miniszterelnök meg akarja szilárdítani hatalmát.

A német politikus a Berliner Morgenpost című lapban és a kiadóvállalat Funke médiacsoport többi politikai napilapjában megjelent interjúban kiemelte, hogy Orbán Viktor a hatalma megerősítéséért “játékot űz az EU egyik alapelvéből: megkérdőjelezi az európai törvényalkotás jogszerűségét”, holott abban Magyarország is részt vett. Magyarországnak az uniós elosztási képlet alapján csupán mintegy 2000 menekültet kellene befogadnia.

Arra a kérdésre, hogy a szolidaritástól elzárkózó tagállamok meddig számíthatnak a közösség pénzügyi szolidaritására, azt mondta, hogy a hét évre szóló pénzügyi tervben előirányzott támogatásokat nem lehet minden további nélkül csökkenteni, de ha a támogatásokban részesülő országok közül egyesek úgy vélekednek, hogy igényt tarthatnak a szolidaritásra, viszont nekik nem kell szolidaritást tanúsítaniuk, akkor

ez a kérdés bizonyára napirendre kerül majd a pénzügyi terv felülvizsgálatakor.

Arra a felvetésre, hogy ez visszafogott állásfoglalásnak tűnik, Martin Schulz azt mondta, “ami a pénzügyeket illeti, jogilag nincsenek eszközeink”, ezért politikailag kell kezelni az ügyet. A menekültügy terheit viselő országok kormányainak

meg kell mondaniuk kollegáiknak, hogy ez így nem megy tovább, a szolidaritás nem egyirányú utca.

Orbán Viktor és Martin Schulz Fotó: MTI
Orbán Viktor és Martin Schulz Fotó: MT

Az EP elnöke arról is beszélt, hogy nem tartja hasznosnak Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter felvetését Magyarország uniós tagságának megszüntetéséről, és úgy véli, Magyarország továbbra sem fogad be menekülteket. Mint mondta, már régóta nem számol Magyarországgal, de reménykeltőnek tartja a cseh és a szlovák miniszterelnök javaslatait a rugalmas szolidaritásról. Martin Schulz kiemelte, hogy “mégiscsak előrelépés”, ha ezek az országok egy menekültkontingens önkéntes befogadásával, személyzettel, pénzzel, technikai segítséggel hozzájárulnak a terhek viseléséhez.

Kurz: a kvóta nem megoldás

Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban arról beszélt, hogy rossznak tartja a 160 ezer menekült tagországok közötti elosztásáról hozott döntést. Az EU-nak nem szabad “görcsösen” ragaszkodnia a döntéshez, hanem “el kell búcsúznia” tőle, mert “a cél teljes mértékben megvalósíthatatlan”, és a menekültek kvóták szerinti elosztásáról folytatott vita veszélybe sodorhatja az Európai Unió összetartását – mondta a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusa.

A kvótákról folytatott vita “veszélyes, megosztó hatású, nyugtalanságot, nézeteltéréseket, kölcsönös ellenségeskedést szül”

– mondta Sebastian Kurz. A kvótareferendumról elmondta: a magyarok véleménye ismert, és szerinte ezen nem változtat az országos népszavazás. Hangsúlyozta, hogy nem szabad azt az érzetet kelteni, mintha az uniós tagországok két különböző osztályt képeznének, és úgy vélte, bizonyos tagországok hibát követtek el azzal, hogy a menekültkérdésben megpróbálták rákényszeríteni másokra irányvonalukat.

Hozzátette: a tiszteleten alapuló hozzáállással sokkal könnyebb szövetségeseket találni a közös fellépéshez.

Másként fogalmazva: a visegrádi országok és néhány más tagállam mindig is ellenezte a kvótákon alapuló elosztást, soha nem támogatták a meghívás politikáját, és ha a legfőbb cél kezdettől fogva nem a menekültek elosztása lett volna, hanem a külső határok védelme, akkor vélhetően nem is tartották volna meg ezt a népszavazást Magyarországon

– mondta az osztrák külügyminiszter.

 

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik