Továbbra is csak találgatni lehet, mi motiválta a szombat esti, Teréz körúti robbantás elkövetőjét. A feltételezett támadóról egyelőre nagyon keveset tudni: egy 170 centiméter magas, 20-25 éves férfi.
A vasárnap esti sajtótájékoztatón Papp Károly országos rendőrfőkapitány bejelentette, a gyanúsított a rendőröket akarta kivégezni, és 10 millió forintos nyomravezetői díjat tűztek ki.
Hétfőn délután a rendőrség fotót közölt az elkövetőről és nyilvánosságra hozták a robbantásról készült videót is.
Ki fogja feldobni?
Kó József, az Országos Kriminológiai Intézet tudományos munkatársa a 24.hu megkeresésére úgy fogalmazott, nem minden esetben hat ösztönzően a pénzjutalom.
Ha ismert személy az alvilágban, az íratlan bűnözői szabályrendszer szerint a cinkosai, ellenségei is elárulhatják. Ha más körből került ki, nehezen elképzelhető, hogy rokonai, családtagjai, ismerősei feldobják. A legegyszerűbb példa erre amikor az Egyesült Államok tízmillió dolláros vérdíjat tűzött ki Oszama bin Laden fejére, de környezete szolidáris volt hozzá.
A szakértő hozzátette, a nyomravezetői díj megítélése mérlegelés kérdése.
Nem feltétlen kell utca, házszámra megmondani a gyanúsított tartózkodási helyét. Olykor elég lehet, ha valaki felismeri a körúton a tettest, ami aztán az elfogásához vezethet.
A törvény nem ismerete nem mentesít
Kó József szerint amíg nem kerül kézre a robbantó, nagyon nehéz megállapítani, mi volt a szándéka. Elképzelhető, hogy sosem derül ki, mert zavart elmeállapota miatt maga sem tudja.
Bár a dzsihadista vonal szinte biztosan kizárható, minősülhet terrorcselekménynek a robbantás.
Lehet terrorcselekmény, ha a Büntető törvénykönyv vonatkozó cikkelyében leírtak illenek a bűncselekményre. El kell fogadni, még ha a lakosság erkölcse és a Btk. gyakran nem is egyezik meg. A törvény nem ismerete pedig ez esetben sem mentesít a felelősségre vonás alól
– fogalmazott a szakértő.
De mit ért a Btk. terrorcselekmény alatt?
“Terrorcselekmény elkövetéséért akár örökre rács mögé kerülhet az, aki:
- a) állami szervet, más államot vagy nemzetközi szervezetet arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön,
- b) a lakosságot megfélemlíti,
- c) más állam alkotmányos, társadalmi vagy gazdasági rendjét megváltoztatja vagy megzavarja, illetve nemzetközi szervezet működését megzavarja.
Tehát függően a nyomozás eredményétől, elképzelhető, hogy terrorcselekmény miatt emelnek vádat a körúti robbantó ellen.
Többszörösen minősített eset
– mondta dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, mikor arról kérdeztük, milyen súlyú büntetésre számíthat az elkövető.
A jelenlegi adatok alapján is megállapítható, hogy minősített, mert előre kitervelten, hivatalos személy sérelmére, több ember sérelmére és több ember életét veszélyeztetve követte el a robbantást. Minősített lehet aljas indokból elkövetett cselekmény miatt is, de erre csak akkor kapunk választ, ha megkapjuk a motívumát.
Az ügyvéd szerint a büntetés szempontjából közömbös, hogy terrorcselekmény történt-e.
A lakosság megfélemlítése jöhet szóba, de ebben a tekintetben nincs különbség, terrorcselekményért is életfogytiglan a maximálisan kiszabható tétel.
Dr. Bánáti János hozzátette, az elkövető nem hárít el semmit azzal, ha feladja magát. Csak az lehet enyhítő körülmény, ha ténybeli feltárást nyújt a nyomozóknak, de ilyen komoly súlyú bűntettnél szinte biztosan nem kerülheti el az előzetes letartóztatást.
[central_CentralTagComponentWidget title=”Robbanás Budapesten” tag_select=”-1″ tag_id=”155903″ category_id=”” item_limit=”5″ hide_lead=”true” show_image=”true”]
Stabil a rendőrök állapota
A 24.hu értesülései szerint a robbantásban megsérült két rendőrt még mindig az intenzív osztályon ápolják. Állapotuk továbbra is stabil, de egyelőre minimális a javulás.
A 23 éves törzsőrmester nő életveszélyes, a 26 éves férfi törzsőrmester súlyos sérüléseket szenvedett. Mindketten műtéten estek át. Még az este folyamán terjedni kezdett a hír a közösségi médiában, hogy a járőröknek vérre van szükségük. Ezt a rendőrség szinte azonnal cáfolta.
A nemzetbiztonsági és rendészeti bizottság hétfő reggel tartott ülést a Képviselőházban. Az elnök kijelentette, minden kétséget kizáróan, célzottan a rendőrök életének kioltása volt a cél, azt viszont nem árulta el, hogy miből következtetnek erre. Az indítékokat keresi a rendőrség, de az ideológiai, dzsihádista háttér az kevéssé valószínűsíthető – mondta Molnár Zsolt, a Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke.