… az ellenzék nem
A szakértő érvnek nevezte, hogy az ellenzéknek jelenleg nemcsak az előrehozott választás megnyerése okozna gondot, hanem a jelöltállítás is és nem lát olyan trendszerű változást vagy lehetőséget, amiben benne van az, hogy 2018-ban ez másképp lenne. Szerinte egy előrehozott választással a Fidesz ugyan valóban időt nyerne, de szerinte
Orbán Viktor azért óvatos duhaj, nem kockáztatna ilyen nagyot.
Most van két stabil éve, jó erős többsége, amit nem biztos, hogy beáldozna egy ilyen “politikai kísérlet oltárán” – tette hozzá Magyar Kornélia.
Visszatérő téma
Az MNO-nak László Róbert, a Political Capital választási szakértője azt mondta: a második Orbán-kormány megalakulása óta visszatérő téma az előrehozott választás. Ez része annak a bizonytalanságkeltésnek, amely mindig is kedvező volt a Fidesznek.
2010 és 2014 között, amikor masszívan megvolt a kétharmados többség, nem volt teljesen érthető, miért kerül újra és újra elő ez a kérdés. Viszont most először – bár továbbra sem valószínű egy ilyen lépés – úgy tűnik, legalább szólnak érvek egy előrehozott választás mellett.
A szakember szerint a Fidesz óriási lendületet kaphat a kvótareferendum miatt, a migránsügy uralja a közbeszédet, amit a következő hónapokban még napirenden lehet tartani. Ez a 2018-as választásig ugyanúgy változhat, mint az, hogy most az ellenzék rosszabb állapotban van, mint valaha.
Logikus lenne, de
A szakember mégsem tartja valószínűnek az előrehozott választást, mert nagy kockázatot jelent, nincs ugyanis olyan kényszerhelyzet, amellyel széles körben el lehetne hitetni, hogy a hatalom megerősítésén kívül bármi mást szolgálna. Arra a kérdésre, hogy ez – ha mégis bekövetkezne – mikor valósulhatna meg, László Róbert azt mondta: mivel az Alaptörvény szerint legkésőbb kilencven nappal a parlament feloszlatása után új Országgyűlést kell választani, még az is előfordulhat, hogy idén december 18-án már választás lesz.
Szerinte azonban biztosan nem sietnék el a dolgot, ha még idén év végén, vagyis 2016-ban lenne a választás, akkor a törvények szerint a következőt 2020 áprilisában, májusában kellene tartani, jóval kevesebb, mint négy év múlva.
Érdemes akkor már kivárniuk 2017. januárt, hogy 2021. április–májusig hivatalban maradhassanak. Ehhez legkorábban az október 10-ei héten kellene parlamentet oszlatniuk.
Korábban az Index arról írt, hogy információi szerint az elmúlt napokban fideszes képviselők között is felvetődött ennek a forgatókönyvnek a lehetősége. Olyannyira, hogy néhányan meg is keresték a miniszterelnök környezetét, hogy jelezzék, kivitelezhetőnek tartanák a dolgot a választókerületükben, és érdeklődtek, mekkora az esélye.