Az elmúlt két hónapban több tucatnyi roma család járt úgy, hogy minden feltételnek megfeleltek, de mégsem utazhattak Kanadába családlátogatásra, mert már a repülőtereken megtagadták tőlük a beutazást – írja a RomNet. Már nemcsak az európai repterekről, hanem Budapestről is visszafordítják őket. Többen panasszal fordultak a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Irodához, amely a magyar külügytől és a kanadai nagykövetségtől kér magyarázatot az intézkedésekre.
„Nagy probléma van”
Egy család május 15-én Németországon keresztül, müncheni átszállással utazott volna a tengeren túlra turistaként. Azonban mielőtt Münchenben felszálltak volna a gépre, a reptéri dolgozó elkérte irataikat, majd közölte velük, hogy „nagy probléma van”. A jegykezelő heves telefonálásba kezdett, a családfő hiába kérdezte németül és angolul is, hogy mi a baj, csak azt hajtogatták, hogy „nagy probléma van”. A rendőrök is kiérkeztek, de mivel a családtagok okmányai rendben voltak, nem intézkedtek. Két öltönyös férfi is megjelent, a családfőt pedig arról faggatták, mi a szakmája, van-e munkahelye, mióta dolgozik ott. Hosszas telefonálgatás után közölték velük, hogy nem utazhatnak, mert Kanada nem fogadja őket.
A család 744 ezer forintot költött repülőjegyre, de hiába kérdezték, hogy mi lesz velük és ki téríti meg a kárt, azt válaszolta a reptéri dolgozó, hogy „őt ez nem érdekli, menjenek haza”, majd visszairányították őket Magyarországra. Itthon megkeresték a Lufthansa légitársaság kirendeltségét, ahol azt mondták nekik: nem térítik vissza a jegy árát, mert Kanada nem fogadta őket. Mások is ugyanígy jártak.
Nincs dokumentum, homály van
A családok nem tudják, kik ellenőrzik őket, az eljárásról nincs dokumentum és homály fedi, hogy kik és kinek a felhatalmazásával, engedélyével végzik ezt a procedúrát. A családok elmondása szerint az ellenőrzéseket bőrszín alapján végzik, a velük egy településről szintén családlátogatás miatt Kanadába tartó nem romákat nem hallgatták ki, gond nélkül átjutottak az ellenőrzésen.
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda arról tájékoztatott, hogy három konkrét ügyben már eljárás indult. Az iroda a Roma Polgárjogi Mozgalommal és a Miskolci Roma Nemzetiségi Önkormányzattal azt tervezi, hogy írásban fordul a külügyminisztériumhoz és az érintett légitársaságokhoz, hogy adjanak magyarázatot a különös ellenőrzésekre. Elmondták: a romák nem bevándorolni akarnak Kanadába, hanem a nyári szünet alatt meglátogatni az ott letelepedett családtagjaikat. Akár több száz embert is érhetett hasonló megkülönböztetés, de sokan nem tudják, hova forduljanak segítségért vagy nem merik elmondani, hogy hogyan jártak.