Állandó folyami határátkelőhely nyílik a Tiszán Szegednél, az uniós támogatással megvalósuló fejlesztéstől a személy- és a teherforgalom erősödését, a turizmus fejlődését is várják – jelentette be Csókási Eszter, a DKMT Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője kedden a csongrádi megyeszékhelyen az MTI szerint.
A magyar és szerb oldalon összesen 1592 millió euróból megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően augusztus 1-jén három állandó folyami átkelő nyílik a Tiszán: Szegeden a belvárosban, illetve a medencés kikötőben, valamint a vajdasági Magyarkanizsa központjában – mondta az euroregionális fejlesztési ügynökség vezetője a sajtótájékoztatón.
A határátkelőhelyek kialakításával megteremtik a feltételeket ahhoz, hogy a Tiszát nemzetközi vízi úttá nyilvánítsak – közölte a szakember.
Papp Károly, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság főkapitány-helyettese elmondta, július közepén Szeged belvárosában úszóművet telepítenek, ahol a hajók kiköthetnek, és végre lehet hajtani a személyforgalom – schengeni előírásoknak megfelelő – ellenőrzését.
A határátkelőhely a vízi közlekedésre vonatkozó jogszabályoknak megfelelően reggel 7 és este 7 óra között működhet majd – tudatta az ezredes.
Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Ativizig) vezetője közölte, a teherforgalom ellenőrzése a szegedi medencés kikötőben történik. Az 1990-es évek elején épült kikötő 2,5 méteres merülésű hajók fogadására is alkalmas. A projekt részeként az Ativizig vásárolt egy a kikötő bejárati csatornájának kotrására alkalmas munkagépet, így a létesítmény fenntartása alacsonyabb költségekkel megoldható lesz.
A Tisza alsó szakasza egészen Csongrádig folyamatosan használható a teherhajók számára, ezért a medencés kikötőnél meglévő vasúti iparvágány és a vízi szállítás összekapcsolásával komoly logisztikai lehetőségek nyílnak meg a térség számára – mondta az igazgató.