A BKK a Heti Válasz írására reagált, amely azonban egy szóval sem állította ennek az ellenkezőjét, csak a terveket ismertette. A központ most e tervekről azt írta, hogy a „világörökségi értékek megóvásán és felújításán túl forgalomtechnikai és forgalombiztonsági szempontokat” is figyelembe vesz. E szempontok közé tartozik a Lánchíd kényelmes, biztonságos megközelítése, a hídon áthaladó gyalogosforgalom biztosítása. A BKK háromszor is kiemelte, hogy a közgyűlés dönt.
Forrás: BKK
A közgyűlés dönt
A Lánchíd járdáinak kismértékű kiszélesítéséről eddig semmilyen döntés nem született, pusztán vizsgálatok zajlanak. „A felújítás műszaki tartalmáról a Fővárosi Közgyűlés 2015-ben dönthet”.
„A Lánchíd 1849-es átadása óta a híd szinte minden szerkezeti elemét átépítették, a járdát is 40 centiméterrel kiszélesítették, ma már csak a pillérkapuzatok, a hídfők és a járdakorlátok eredetiek. A gyalogosok részére kijelölt, jelenleg is szűkös terület a kőoroszlánok talapzatánál vagy a pillérek körüli betonerkélyeken tovább keskenyedik, a beláthatóság csökken, nő a baleseti kockázat, ezért szinte mindennaposak a közlekedési konfliktushelyzetek. Az itt tapasztalható egyre jelentősebb gyalogos- és kerékpáros forgalom immár sürgős szakmai lépéseket követel, a szükségessé váló átalakításokat pedig ésszerű a felújítási munkákhoz időzíteni” – érvel a BKK.
A közgyűlés dönt – ismétlés a gyengébbek kedvéért
A tervek hangsúlyos eleme, hogy a kerékpárosok áthaladását a híd felújítása után ne a járdán, hanem az úttesten biztosítsák, egyéb forgalombiztonsági beavatkozásokkal. A járda szélesítését sok más mellett a tervező vizsgálja. „Számos más műszaki kérdéssel, alternatívával együtt a felújítás pontos műszaki tartalmáról a Fővárosi Közgyűlés dönt majd várhatóan 2015-ben”.
Társadalmi egyeztetés is lesz
A Lánchíd felújításának műszaki kérdéseit nemcsak forgalomtechnikai, de statikai, gazdasági, üzemeltetési, építészeti és műemléki szempontból is vizsgálják, a tervekről pedig széles körű társadalmi egyeztetés lesz, ha a tervezés abba a fázisba jut. A BKK szerint a kismértékű járdaszélesítés nem befolyásolja a Lánchíd látványát. Az pedig igenis indokolt lenne a jelentős számú „idegenforgalmi térségi nevezetességek és fejlesztések után megnövekedő gyalogos- és turistaforgalom miatt.
Velük alkudoznak, de a közgyűlés dönt
A központ azt ígéri, hogy a terveket a BM Központi Építészeti Tervtanács Műemléki Testületének, a Főpolgármesteri Hivatal Városépítési Főosztályának, az UNESCO felé bejelentési kötelezettséggel tartozó Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központnak a véleményének figyelembe vételével készíti el. A BKK bízik abban, hogy a társadalmi egyeztetés után olyan tervet tud a Fővárosi Önkormányzat elé terjeszteni, amelyben minden fentebb említett szempont megfelelően érvényesül.