Belföld

Ezért érdemes nagyobb tojást venni

Csak jól meg kell nézni a kilós árat. Mostantól ez is könnyebb lesz.

A Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége szerint áttörést hozhat a tojáspiacon, és visszaszoríthatja az importot az, hogy az étkezési tojás kilogrammra vetített egységárát jól látható módon kell feltüntetni a csomagoláson – írja az MTI.

A szervezet elnöke, Végh László csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a fogyasztók így meggyőződhetnek arról, hogy a darabonként általában olcsóbb kis méretű (S) tojás súlyra vetítve drágább a közepes (M) és a nagy (L) tojásoknál. Megjegyezte, hogy az import tojások általában kisebb méretűek.

A tojás kilogrammonkénti árat már 2012 augusztusa óta ki kell írni, ám az idén áprilistól a betűméretet is szabályozták: a kilós ár betűtípusa maximum 20 százalékkal lehet kisebb a darabárénál.

A tojásszövetség elnöke utalt arra, hogy az intézkedés a vásárlók orientálása szempontjából fontos, mivel a magyar vevők nagyon árérzékenyek, és a darabonkénti ár a kisméretű tojások esetében félrevezetheti őket. A kisméretű tojásból ugyanis többet kell felhasználni egy-egy étel elkészítésénél a hasonló minőség eléréséhez – ezt Bede Róbert mesterszakács tette hozzá.

Végh László a tapasztalatokra hivatkozva jelezte, hogy a kiskereskedők sokszor még mindig nem tüntetik fel a tojás kilós árát, az érvényes szabályozás ellenére.

Subák Gábor, a Tesco-Globál Zrt. beszerzője arról számolt be, hogy a múlt évben a kedvező ár miatt jelentősen nőtt a kisméretű tojások forgalma. Főként húsvét és karácsony előtt érezhető ez a tendencia.

Földi Péter, a Baromfi Termék Tanács tanácsadója az MTI-nek hangsúlyozta, hogy a tojást továbbra sem kilóra kívánják árusítani, hanem a szokásoknak megfelelően darabra, azonban a fogyasztási szokásokat szeretnék megváltoztatni, hogy a magyar emberek jobb minőségű tojáshoz jussanak, olcsóbban.

Magyarországon jelenleg évente fejenként alig több mint 200 tojás fogy, pedig a 2000-es évek elején még elérte a 300 darabot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik