A rendezvény bensőséges ünnepséggel kezdődött: dr. Túrós András, az OPSZ elnöke Életmentő Érdeméremmel tüntette ki Mészáros Barnabást, a Boldvai Polgárőr Egyesület elnökét, aki egy égő házból mentett ki – annak ellenére, hogy mindenki igyekezett lebeszélni róla -, majd élesztett újra egy három gyermekes asszonyt.
Az ünnepi percek után az OPSZ elnöke beszédében azt fejtegette: egyfajta kriminológiai történelmet írnak a polgárőrök, hiszen külterületi bűnmegelőzés kérdéskörével sehol nem lehet találkozni. Négy évszakos bűncselekmények és idény jellegű jogsértések jellemzik ezt a területet.
Az elnök kifejtette: napjainkban mintegy 300 ezren élnek tanyákon, döntő többségükben idős, egyedül élő emberek, akiknek a fa- és terménylopások nem ritkán a megélhetésüket veszélyeztetik. Úgy véli, hogy a polgárőrök hozzáállása példamutató, ezért is sikeres programnak néznek elébe.
Papp Károly rendőr altábornagy,az Országos Rendőr-főkapitányság vezetője több felmérésre, statisztikára hivatkozva azt jelezte: folyamatosan javul az elégedettség a rendőri munka megítélésében az állampolgárok és az önkormányzatok részéről. Emelkedett az elfogások, előállítások, elővezetések száma, s jelentősen javult a közlekedés biztonsága is. Bár ebből egy is sok, 600 alatt maradt a közlekedési balesetben elhunytak száma, amire 1960 óta nem volt példa.
Papp Károly beszéde végén bejelentette: február végén, március elején átadják a beígért 200 kerékpárt a polgárőr egyesületeknek, s ezek közül egyet be is mutattak a tanácskozáson.