Belföld

Együtt-PM: Ne sunyin, stikában döntsenek Paksról!

jávor benedek (jávor benedek)
jávor benedek (jávor benedek)

Benyújtotta népszavazási kérdéseit a paksi erőmű bővítéséről az Együtt-PM a Nemzeti Választási Bizottságnak (NVB).

Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke elmondta, hogy népszavazási kérdéseik többek között arra irányulnak, egyetértenek-e a polgárok azzal, hogy ne épüljön orosz hitelből új atomerőművi blokk, Magyarország ne vegyen fel hitelt a beruházáshoz, a kivitelezőt nyílt közbeszerzésen válasszák ki, illetve hogy ne szülessen végleges döntés a bővítésről 2020-ig.

A paksi erőmű bővítése olyan horderejű kérdés, amiről nem lehet a nyilvánosság kizárásával “sunyin, stikában” megállapodni – jelentette ki. A kormány által kötött megállapodás viszont évtizedekre eladósítja és energetikai függőségbe taszítja Magyarországot – mondta. Hozzátette, a kabinetnek nem volt felhatalmazása a szerződés megkötésére, az ügyben hivatkozott 2009-es országgyűlési határozat ugyanis csak az előkészítésre és az alternatívák megvizsgálására ad jogot.

A négy kérdés

Egyetért-e Ön azzal, hogy ne épüljön az orosz állam által nyújtott hitelből újabb atomerőművi blokk Magyarországon?
Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar állam ne vegyen fel hitelt a paksi atomerőmű bővítésére?
Egyetért-e Ön azzal, hogy a paksi atomerőmű bővítésének kivitelezőjét nyílt közbeszerzési eljárásban kelljen kiválasztani?
Egyetért-e Ön azzal, hogy 2020-ig a paksi atomerőmű bővítéséről ne szülessen végleges döntés?

Jávor Benedek hangsúlyozta, hogy a kormány saját hatáskörében is élhet népszavazási kezdeményezéssel. Ezért felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy “fordítson hátat (…) a titkos alkuk és zárt ajtók mögötti tárgyalások politikájának” és a kormány kezdeményezze a referendum kiírását a paksi bővítésről.

Arra a felvetésre, hogy egy nemzetközi szerződésről lehet-e népszavazást tartani, azt felelte, a kérdéseik nem közvetlenül a megállapodásra vonatkoznak. Egy másik kérdésre azt mondta, a bővítés révén termelt energia bekerülési árát a szakértők 30-32 forintra becsülik kilowattóránként és “ennél gyakorlatilag bármi olcsóbban előállítja a villamos energiát”, ugyanis a jelenlegi piaci árak 16 forint körül vannak.

Moszkvában január 14-én Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá a nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodást, ennek keretében két paksi erőműblokk megépítéséről is megállapodtak. Az aláíráson jelen volt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő.

Az Együtt-PM Facebook oldalt is indított Népszavazást Paksról néven.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik