Veszettség ellen vakcinázza a rókákat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Csongrád megyében. Az immunizálás kezdetétől számított tizennégy napig a kutyákat megkötve, vagy elzárva kell tartani.
A veszettségről és a védekezésről
A veszettség gyógyíthatatlan, embernél és állatnál egyaránt halálos betegség, melynek egyik legfőbb terjesztője a róka. A védekezés leghatékonyabb módszere az állatok vakcinázása.
Ilyen táblákkal jelzi a HÉBIH az oltási területeket. (Fotó: MTI/H. Szabó Sándor)
A betegséget okozó vírus elleni szert kis – pár centis – fólia kapszulákban rókáknak szánt csalétkekbe rejtik, így immunizálva a vörös prémű négylábúakat. Az ember számára bűzös, de a rókák által kedvelt szagú és ízű csalikat repülőről szórják szét a megye felett.
Ebzárlat a megyében
A csalétekbe helyezett vakcina emberre, állatra ártalmatlan, veszélyt nem jelent. A kihelyezett csalétekhez ennek ellenére nem szabad hozzányúlni – hívja fel a figyelmet a NÉBIH közleménye.
A helyi vakcinázási kampány október 5-én, jövő hét szombaton kezdődik és egészen 10-éig, a következő hét csütörtökéig tart.A vakcinázás kezdetétől számított tizennégy napig az ebeket megkötve, vagy zárva kell tartani és csak pórázon szabad közterületre vinni. A jelzett időszak alatt a kezelt területen tilos a legeltetés – olvasható a felhívás további részében. A korlátozó intézkedések elsősorban a vakcinázás hatékonyságát segítik, így ugyanis megelőzhető, hogy a kóborló ebek vagy a legelő állatok felegyék a rókák számára kihelyezett csalétkeket.
Bácsban kilencven napos ebzárlat
Míg Csongrád megyében zajlanak a védekezés előkészületei Kecskeméten már két héttel ezelőtt kilencven napos ebzárlatot rendeltek el a hatóságok, az egyik város melletti tanyán ugyanis egy kilőtt róka tetemében veszettség vírust találtak. Ott szállítani sem lehet a házi kedvenceket. Állatot csak hatósági állatorvosi engedéllyel lehet kivinni a városból. Kizárólag a rendőrség és a katasztrófavédelem kutyái, illetve a beoltott vakvezető kutyák mentesülnek a korlátozás alól.