Belföld

Dömötör-díjak Szegeden: Török Vera kapta az idei életműdjíat

Török Vera kapta a Dömötör-életműdíjat (szeged, dömötör-díj, török vera, színház)
Török Vera kapta a Dömötör-életműdíjat (szeged, dömötör-díj, török vera, színház)

Átadták a szegedi színházi élet szakmai elismeréseit, a Dömötör-díjakat szombaton este, az idei életműdíjas Török Vera színésznő lett.

A jubileumi, tizenötödik Dömötör-díj gálaestjén a pályáját az egri Gárdonyi Géza Színházban kezdő, majd Kaposvárt követően 1971-ben Szegedre szerződő színésznő az életműdíjat Király Leventétől, a Nemzet Színészétől vehette át.
Török Vera több mint két évtizeden át játszott Szegeden az operettirodalom olyan primadonna szerepeiben aratott hatalmas sikert, mint Lehár A víg özvegyének Glavári Hannája, Kálmán Imre Marica grófnője, A csárdáskiránynő Sylviája vagy Huszka Jenő Lilli bárőnője.

A teljes szegedi színházi életet lefedő Dömötör-díjat 1999-ben civil kezdeményezésre alapították, és 2006-ban be került Szeged városának hivatalos kitüntetései közé. Tíz kategóriában a közönség szavazatai alapján dől el, ki veheti át az elismerést. Az életműdíjat a kuratórium ítéli oda, a legjobb háttérmunkásnak járó elismerést pedig a szegedi társulat tagjai, dolgozói adományozzák titkos szavazással, ezt idén Bacsa Erika ügyelő kapta.

A Szegedi Nemzeti Színházban rendezett gálaműsoron a legjobb férfi színészi alakításért járó díjat Borovics Tamás vehette át az Egerek és emberek egyik főszerepéért. Szilágyi Annamária a legjobb női színészi alakításért járó elismerést és a legjobb női mellékszereplő díját is elnyerte a La Mancha lovagjának Aldonzájaként, illetve a Boldogtalanok Rózsijaként. A nézők a legjobb férfi mellékszereplőjének Szívós Lászlót választották az Egerek és emberek nyújtott alakításáért.

Verdi Rigolletójának alkotói közül hármat is díjaztak: a legjobb női operaénekes Szemere Zita, a legjobb operaénekes Kelemen Zoltán, a legjobb díszlettervező Kentaur lett.

A legjobb rendezőnek járó elismerést a gálaműsort is színpadra álmodó Toronykőy Attila érdemelte ki a Pomádé király új ruhájáért, s a darab jelmeztervezője Juhász Katalin is a díjazottak közé került.

A legjobb táncosnak járó elismerést Hajszán Kitti érdemelte ki, a Stabat Mater Máriájaként. A fiatal művész a Magyar Táncművészek Szövetségének az évad legjobb pályakezdő táncművésze díját is elnyerte idén.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik