Az analóg inzulint használó betegek kezelésének felülvizsgálatára vonatkozó szabályozást 2012-ben azért vezették be, hogy 100 százalékos támogatással analóginzulin-készítményt csak azok a betegek használjanak, akiknél az a kívánt hatást el is éri – közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) hétfőn.
„Nem megfelelő hatás esetén” az ilyen betegek kezelése humán inzulinnal folytatható 100 százalékos támogatással, az analóg inzulinos kezelést pedig csak 50 százalékos támogatással vehetik igénybe. Az orvos és a beteg dönti el, hogy melyiket választják – írta az OEP.
Az OEP-nél rendelkezésre álló adatok szerint a korábban analóg inzulint használó betegek mintegy húsz százalékánál változott a készítmény. Többségük humán inzulinnal folytatta a terápiát, analóg inzulint 50 százalékos támogatással csak töredékük vett igénybe – írta az OEP.
Kiemelték viszont, hogy egy év után minden beteg visszatérhet a 100 százalékban támogatott analóg inzulin készítményhez, és ismét szedheti addig, amíg a terápiás eredményei megfelelőek.
Ha nincs célérték, nincs kezelés
A gyógyszerek támogatási rendszerében tavaly jelent meg a „beteg-együttműködés” kifejezés, amely azt jelenti, hogy a beteg az ajánlásnak megfelelően szedi a gyógyszert, így táplálkozik és ennek megfelelő az életvitele.
A cukorbetegek és a prosztatarákban szenvedők gyógyszereinek támogatására vonatkozóan a terápia eredményességén alapuló új szabályozást egy tavaly április végén megjelent miniszteri rendelet rögzíti. A rendeletmódosítás miatt e betegeknek gyakrabban kell orvosi felülvizsgálatra járniuk.
Az egészségügyi államtitkárság korábban azt közölte: a pontosítások biztosítják, hogy az inzulinkezelésre szoruló betegek „a terápiás fokozatosság elve” alapján jussanak hozzá a korszerűbb, úgynevezett analóginzulin-kezeléshez. A tavaly júliusban hatályba lépett új szabályozás értelmében csak akkor lehet kiemelt támogatással felírni analóg inzulint, ha az orvos terápiás javaslatának betartása mellett a betegek elérik „a szakmai szabályok és a nemzetközi irányelvek alapján megkívánt szénhidrátanyagcsere-célértékeket”. Ez alól kivételt jelenthetnek a 18 évesnél fiatalabbak és azok a súlyosabb állapotú betegek, akiknél gyakori a vércukorszint csökkenése miatti rosszullét – tették hozzá.
A Magyar Diabetes Társaság elnöke korábban azt mondta: a korszerűbb analóg inzulinos kezelést olyan betegeken alkalmazzák, akiknél a kívánt vércukorszint, illetve anyagcsereértékek más kezeléssel nem biztosíthatók. Az analóg inzulinok jóval többe kerülnek a humán inzulinnál. Ezért azoknál, akiknél egy jól felépített kezeléssel, helyes életmóddal – beleértve az étkezést és a fizikai aktivitást is – nem lehet elérni egy elfogadható anyagcsere-állapotot, indokolatlan a drága kezelés – tette hozzá az elnök, hozzátéve, hogy a társaság egyetért a módosítással.