Meghosszabbította a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a Lengyelországgal korábban kötött elővigyázatossági hitelkeret-megállapodást, a lehívható forrást pedig 33,8 milliárd dollárra növelte – jelentette be szombatra virradóan a szervezet.
A lengyel kormány decemberben kérte az IMF igazgatótanácsát, megerősítve, hogy elővigyázatossági hitelről van szó.
Lengyelország 2009-ben kötött kétéves, úgynevezett rugalmas hitelkeret-megállapodást (FCL) az IMF-fel. A keretet 2011 januárjában újabb két évvel hosszabbították meg a felek, a lehívható forrást akkor 30 milliárd dollárra emelték.
Mi így tárgyalunk
Az IMF vezérigazgató-helyettese korábban méltatta, hogy Lengyelország erős gazdaságpolitikával és gazdaságpolitikai keretekkel rendelkezik: többek közt hiteles inflációkövető rendszerrel, hatékony pénzpiaci felügyelettel, valamint a stabil költségvetési politikák melletti erős elkötelezettséggel. Úgy fogalmazott: ezeknek köszönhetően a hatóságoknak sikerült fenntartaniuk a piaci bizalmat a nehéz külső környezet közepette.
Polska – perfect
David Lipton szerint ugyanakkor a lengyel gazdaság jelenleg lassul, és a növekedési ütem további mérséklődése várható 2013-ban. A közgazdász egyetértett azzal, hogy “a növekvő fizetésimérleg-kockázatok és a magas külső finanszírozási szükségletek miatt a befektetői bizalom fenntartása, a gazdaságpolitika támogatása és a külső hatások elleni biztosítás szempontjából kulcsfontosságú lehet egy új elővigyázatossági hitelkeret”.
Az IMF által kínált elővigyázatossági jellegű pénzügyi eszközök közül az FCL jár a legkevesebb feltétellel. A Nemzetközi Valutaalap csak kiváló gazdasági alapokkal rendelkező államoknak tartja fenn ezt az eszközét.
A szervezet Magyarországnak a korábbi, sorra kudarcba fulladt tárgyalások során rendre készenléti megállapodást (SBA) ajánlott, ami ölthet elővigyázatossági jelleget is.