un
Belföld

Nem elég korrektek a befektetői életbiztosítások

Finomításokat javasol a PSZÁF, hogy ne legyenek félrevezetőek, félreérthetőek a szerződések. A fogyasztókat emlékezteti, hogy egy hónapig elállhatnak a megállapodástól, ha rájönnek, túl kockázatos nekik ez a befektetési mód.

Ajánlást adott ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a befektetéssel egybekötött (úgynevezett unit-linked) életbiztosításokról, a jogszabályok egységes értelmezése, valamint a fogyasztóbarát, követendő piaci magatartási normák alkalmazása érdekében – tájékoztatta a felügyelet kedden az MTI-t.

A közlemény szerint a PSZÁF az elmúlt év vizsgálatai során találkozott helytelen biztosítói gyakorlattal, üzleti és fogyasztóvédelmi kockázattal.

A szakemberek szerint a termékismertető tartalmilag olykor nincs összhangban a biztosítási kötvénnyel.

A szerződési feltételeknél elvárt, hogy minden költségelemet és a kockázati díjat is feltüntessék. Célszerű, hogy a biztosítók pontosan utaljanak az életbiztosításokhoz kínált eszközalapokkal kapcsolatos befektetési és egyéb kockázatokra, világosan mutassák be az eszközalap befektetési politikáját – írja a PSZÁF.

A felügyelet azt javasolja, hogy a letétkezelő és a portfoliókezelő közül legalább kettő számítsa ki az eszközalap nettó eszközértékét. A unit-linked konstrukciókat kínáló szolgáltatóknak legyen a felmerülő kockázatokat biztonságosan kezelő mechanizmusuk, és a kockázatokat a belső ellenőrzés rendszeresen vizsgálja.

A felügyelet elvárja, hogy a fogyasztókkal történő szerződéskötéskor a biztosítók, közvetítők pontosan mérjék fel az ügyfelek hosszú távú teherviselő képességét és kockázatviselő hajlandóságát.

Egyértelműen rögzíteni kell, hogy az adott unit-linked biztosítás tartalmaz-e tőke- vagy hozamgaranciát, a termék elnevezése viszont nem sugallhat a valósnál magasabb szintű védelmet.

Hitel fedezete céljából megkötött befektetési életbiztosításoknál elvárás, hogy a hitelkérelem esetleges elutasítása hiúsítsa meg a unit-linked szerződés létrejöttét is. A szerződés létrejöttéről szóló tájékoztatásnak figyelemfelhívóan kell bemutatnia a felmondási jog gyakorlásának részleteit, de ismertetnie kell az ügyfél ezzel kapcsolatos kockázatait is.

A felügyelet szerint fontos, hogy a fogyasztók legyenek tisztában azzal: a szerződésről szóló biztosítói tájékoztatást követő 30 napig felmondhatják a szerződést, ha annak tanulmányozása során olyan elemet találnak, amely miatt túl kockázatosnak ítélik a terméket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik