Hoffmann Rózsa szerint az azonnali és a nem pedagógus közalkalmazottakra is vonatkozó általános, húszszázalékos béremelés csaknem 300 milliárd forintot jelentene a költségvetésnek éves szinten. Egy költségvetési hiánnyal küzdő államnak emiatt ez nem is lehet tárgyalási alap – mondta. Megjegyezte: kíváncsi arra, hogy a szakszervezetek honnan teremtenék elő a húszszázalékos béremeléshez a forrásokat.
Januártól semmiképpen nem lesz béremelés a pedagógusoknál, de az államtitkár 50 százaléknál nagyobb esélyt lát arra, hogy a pedagógus-életpályamodell szeptember elsejei bevezetésével történjen bérrendezés. Tömeges pedagóguselbocsátást viszont nem terveznek, mert a nyugdíjazások száma “bőven kompenzálja” azt a létszámcsökkenést, amelyet a csökkenő gyereklétszám megkövetelhet. Iskolabezárást sem terveznek, de elképzelhető, hogy a felső tagozatoknál összevonások lesznek, ott, “ahol az állami átvétel után irracionális létszámmal és gazdálkodással működő intézményt találnak” – mondta Hoffmann Rózsa.
Az államtitkár szerint nem lesz sztrájk, ha mégis akkor is csak csekély mértékű. Hozzátette, a sztrájkbizottságot alkotó szakszervezetek kérései közül többet is befogadtak, “a kormány bizonyította tárgyalási készségét”.
Legközelebb december 11-én tárgyalnak a szakszervezeti vezetőkkel. Az érdekképviseletek akkor javaslatot tesznek a béremelés forrására – mondta el Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.