Alig negyvenen tüntettek 541 dolgozó tervezett elbocsátása miatt szerdán délelőtt a nyíregyházi Jósa András Kórház előtt. A csendes demonstrációt, mely mindössze fél óráig tartott, az MSZP kezdeményezte – de egy civil felhívás keringett a Facebookon is –, miután a szabolcsi kórház holding vezérigazgatója, Mangol Csilla hétfőn bejelentette a háttérszolgáltatásban dolgozók körében tervezett létszámleépítést, melytől évi 700-800 millió forint megtakarítást remél.
Munkát, kenyeret – ez állt a táblán, mely alá egy fotó erejéig összegyűltek a résztvevők, úgy 30-40-en, főként az idősebb korosztály tagjai. „Kevesen vagyunk, de egyre többen leszünk. Ha kell, leszünk elegen” – fogalmazott Dévényi József, az MSZP nyíregyházi alelnöke, hozzátéve: „A cél az, hogy a szavazófülkékben legyünk sokan!”
A demonstrálók között hiába kerestünk egészségügyi dolgozókat, amit a résztvevők azzal magyaráztak, szerintük a biztos kirúgásra számíthatott volna, aki csatlakozik hozzájuk.
A Szabolcs megyei kórház holdingot 2009 őszén hozták létre, mára a kisvárdai kórház kivételével minden Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórház tagja. A mostani létszámleépítést a kórház vezetése azzal magyarázza, hogy az átszervezés után a háttérszolgáltatásokban (műszaki, pénzügyi, számviteli, kontrolling, informatikai, élelmezési, takarítási) sok volt a párhuzamosság, ezek megszüntetése a cél. A terv szerint 541 embert érint a csoportos létszámleépítés.
„Ha elküldenek ennyi embert, akkor a kórházakban fűteni az orvos, takarítani az ápolónő fog?” – tette fel a költői kérdést egy Borsod megyéből érkezett férfi, aki a Facebookról értesült a demonstrációról. Barabás László feleségével együtt a Ricsén alakult Munkát, kenyeret Egyesület tagja. Mindketten szabadnapot vettek ki, hogy eljöhessenek. „Azt gondoljuk, a szabolcsi leépítésekben is érintettek vagyunk, mert magyar állampolgárok vagyunk” – jelentette ki a férfi, majd megjegyezte: Narancsország plakátjain eleget láttuk, hogy „mentsük meg az egészségügyet”. Orbán Viktor úr csak legalább azt az egy ígéretét tartaná be, hogy egymillió új munkahelyet teremt!
Hogy ez érintettek félnek, és nem mernek utcára vonulni, természetes dolog, mondta valaki, hiszen nem tudhatja még, rajta van-e az elbocsátandók listáján, vagy sem. Csak amikor már lapátra kerül, gondolkodik majd el, megérte-e félni, vagy jobb lett volna demonstrálni.
Már-már véget ér a csendes tiltakozás, amikor érkezik egy takarítónő is. Horváth Károlyné Katika, akiről korábban azt tartották: ha megjelent egy kórteremben, az a betegeknek többet jelentett, mint egy fájdalomcsillapító. Mindenkihez mindig volt egy kedves szava, állandó jókedve, hallatlan derűje a szenvedőt is mosolyra fakasztotta. Az 59 éves asszonyra azonban most rá sem lehet ismerni. Jelenleg táppénzen van, pszichiátriai kezelés alatt áll. Az elmúlt egy év alatt 20 kilót fogyott. A nyugdíj előtt álló asszony abba betegedett bele, hogy tavaly májusban napi 8 órából átsorolták 7 órába, a munkabérét pedig 20 ezer forinttal csökkentették. Így most havi 53 ezret visz haza. A munka persze nem lett kevesebb: hozzá 18 szakrendelő, a mellékhelyiségek és egy nagy öltöző tartozik.
„Amikor levettek minket hét órába, egyenként hívtak be, hogy ezt közöljék. Két választás volt: vagy aláírjuk a papírt, vagy mehetünk isten hírével. Úgy beszélnek itt velünk, mint a kutyával, lehúznák rólunk a bőrt is. Egy 8 osztályt végzett nő a főnökünk, olyan, mint egy katonatiszt” – panaszolta az asszony, hozzátéve: lehet, hogy ezért a mondatáért kirúgják, még akkor is, ha védett korban van. Novemberben készül nyugdíjba, még nem tudja, mennyi lesz a havi járandósága, és hogy fog abból egyedül megélni. Csak annyi biztos, hogy a jókedvű, mosolygós takarítónő nincs többé.
„Lesz elég takarító” – szögezte le immár a kórházi irodájában Nagy Géza, a Jósa András Kórház ápolási igazgatója, aki azzal magyarázza a leépítések szükségességét, hogy a párhuzamosságokat a holdingban meg kell szüntetni. Szerinte az embereket rosszul informálták, mert nem leépítés lesz, hanem ésszerűsítés. És az is lehet, hogy kevesebb mint ötszáz embert érint majd. Ez egy tervezet, nincs kőbe vésve, hogy a 4700 embert foglalkoztató holdingból 541-et küldenek el, mint ahogy azt két napja bejelentették. Az ápolási igazgató kijelentette: egészségügyi szakdolgozókat nem érint az ésszerűsítés, sőt, átveszik azokat, akiknek az elbocsátandók közül ápolói végzettségük van. Ez tízes nagyságrendben érinthet dolgozókat.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórház holding egyébként várhatóan újabb intézményekkel egészül ki 2013-tól, mert csatlakozik a kisvárdai (Felső-szabolcsi) és a sátoraljaújhelyi (Borsod megye) kórház. A csoportos létszámleépítést azonban a kórház vezérigazgatója, Mangold Csilla 2013 januárjáig szeretné végrehajtani.