Lemondott posztjáról Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter; a tárca új vezetőjének Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárt kérte fel Orbán Viktor miniszterelnök – jelentette be Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője csütörtökön magyar újságíróknak Kazahsztán fővárosában. Asztanában Orbán Viktor vezetésével kétnapos látogatást tesz egy magyar kormányzati-üzleti delegáció.
A hír után az MTI – a miniszterelnök sajtóstábjának vezetőjére hivatkozva – külön is megírta, hogy a nemzeti erőforrás miniszter már szerdán benyújtotta lemondását a kormányfőnek, aki azt elfogadta. Réthelyi azt írta a miniszterelnöknek, politikusra van most szükség a legnagyobb tárca élén. Orbán Viktor válaszlevélben megjegyezte: sajnálja, hogy nem tudta maradásra bírni miniszterét, egyben megköszönte azt a nagyszerű munkát, amit az elmúlt két évben végzett.
Noha formálisan a miniszter döntött, a kormányfő legutóbbi, immár szokásos rádióinterjújában is közölte, hogy a döntés az övé. Akkor azt mondta: már tudja, milyen változások lesznek a kormányban, de döntése még nem publikus. (Réthelyi Miklós már tavaly februárban, az FN24-nek adott interjújában azt mondta, addig dolgozik, amíg Orbán le nem váltja: “Az induláskor sem volt arról szó, hogy ki, mennyi ideig lesz miniszter. Én csinálom a munkámat. Engem Orbán Viktor hívott meg erre a feladatra, ha ő azt mondja, hogy ezt a feladatot én idáig végeztem, most végezze valaki más, akkor ezt tudomásul veszem.”
Réthelyi Miklós – Fotó: MTI / Kálmándy Ferenc
Orbán átalakít
Korábban az Index.hu írt arról, hogy várhatóan még a héten lecserélik Réthelyi Miklóst. Kormánypárti képviselők a lapnak azt nyilatkozták, a kormányalakítás nem egy lépcsőben történik. Egy magas beosztású kormányzati tisztviselő szerint az átalakítás május 15-ére zárulhat le, vagyis ekkortól hivatalba léphet az összes az új miniszter és államtitkár is.
A kormányátalakítás nagyjából akkortól lett biztos, amikor Orbán Viktor április közepén bejelentette: lesznek változások. Réthelyi mellett állítólag Fellegi is lekerül a kormánytagok listájáról. Több államtitkár azonban felfelé bukhat, Varga Mihály például a Miniszterelnökség vezetését az IMF-fel folytatott tárgyalásokért felelős miniszteri székre cserélheti. Az ő helyét Lázár János jelenlegi Fidesz-frakcióvezető veheti át, akit pedig Rogán Antal vált a parlamenti frakció élén. A kormányfő magyar hangja, Szijjártó Péter ezentúl az idegennyelvű szinkron szerepét veheti át, a hírek szerint nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkár lesz.
Valószínűnek tűnik még, hogy azok a kormánytagok, akik mellett a kormányfő nagyon látványosan elkötelezte magát – leginkább például Matolcsy György – maradnak a posztjukon, annak ellenére is, hogy az ő személye talán a legtöbbet támadott és a nemzetközi hiteltárgyalások szempontjából is problémás, mivel az IMF nem tekinti őt hiteles tárgyaló partnernek – véli Juhász Attila. Ezért is van szükség lemondás után is Fellegi Tamásra és a mostani hírek szerint a Fellegit ebben a szerepében váltó Varga Mihályra.
Balog a szegény romákról
A romák közötti szegénységnek másfajta arca van, mint a nem roma emberek közötti szegénységnek – ezt még társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárként mondta Balog Zoltán csütörtökön. A leendő miniszter az eltérések negatív példájaként említette, hogy Magyarországon ma a “cigány lányoknak az egyharmada tizenöt éves korára anyává válik”, ami nagyon eltérő a többségi társadalomhoz képest.
Balog Zoltán roma férfiakkal beszélget Marosvásárhelyen – Fotó: MTI / Boda L. Gergely
Pozitívumként szólt ugyanakkor arról, hogy a “szegénységi helyzet megoldásában a romák között a családi szolidaritás, hogy ne mondjam a törzsi szolidaritás sokkal erősebb, mint egyébként a nem roma magyarok között”. Balog Zoltán kiemelte: a kormány még tavasszal ezer roma nőt kíván “szociális asszisztensé” képezni. Mint mondta, tőlük várják majd azt, hogy tudják kezelni azokat a “szociokulturális különbségeket”, amelyek a roma közösségek és a többségi társadalom között van.
Balog Zoltán egyébként közleményében úgy fogalmazott: megtisztelő a miniszteri jelölés, elvállalja a feladatot, és a legjobb tudása szerint dolgozik majd. Terveit a parlamenti bizottsági meghallgatásokon osztja meg a nyilvánossággal.
MSZP: Mindegy, mi a miniszter neve
A szocialisták szerint teljesen mindegy, hogy hívják a szakminisztert, mert minden területen Orbán Viktor akarata érvényesül. Korózs Lajos, az MSZP elnökségi tagja szerint a távozó Réthelyinek el sem kellett volna vállalni a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetését, mert bár felkészült orvosprofesszor, de nem ért azokhoz a területekhez amelyeket rábízták. Kétévnyi minisztersége után a szociális szféra romokban hever, az igazgatási rendszert szétverték, a legtöbb intézményt államosították, ám ettől nem lett több pénz a működésükre – fogalmazott a szocialista politikus.
Az LMP rendet akar
Réthelyi Miklós súlytalan miniszter volt, akinek a feje felett döntöttek a tárcáját érintő kérdésekben – így kommentálta a nemzeti erőforrás miniszter lemondását az LMP. Az ellenzéki párt a tárcavezető utódjától azt várja, hogy álljon a sarkára, tegyen rendet az oktatás és az egészségügy területein és találjon valós megoldást a kilakoltatás előtt állók számára.