Belföld

A kórházi betegek többsége éhezik

Napi 550 forint jut egy kórházi beteg etetésére. Ennél a rabok élelmezésére is több jut.


Nincs ingyenebéd
Fotó: MTI / Kallos Bea

Egy nyilatkozó orvos szerint lehetetlen a helyzet. Csomós Ákos egyetemi docens a közrádióban megdöbbentőnek nevezte, hogy egy börtönben a kórházi összeg több mint duplája jut élelmezésre, mert ott a rab fizikai aktivitása alapján írják elő a szükséges a kalóriamennyiséget. A kórházakban erre nincs lehetőség.

Amikor a beteg kórházba kerül, nem mérik a testsúlyát, így a súlyvesztés – hacsak nem látványos – nem derül ki a kezelés közben. A testsúlyt a nővérek felírják ugyan a lázlapra, de ez bemondás alapján történik, gyakori, hogy – mivel sokan nem mérik rendszeresen a súlyukat – egy-két évvel korábbi adatokat diktálnak be. Az alultáplált betegeket nem szűrik, pedig a táplálás lenne a legolcsóbb, a legtöbb hasznot is az hozhatná. A jelenlegi finanszírozás még a betegek műtét előtti táplálását sem teszi lehetővé, ami különösen a daganatos betegeknél súlyos gond. Az alultáplált betegek – angol és német adatok szerint – 4-6 nappal többet töltenek kórházban, egy ápolási nap pedig egy magyar intenzív osztályon százezer forintba kerül.

A kódolt éhezés?

550 forintból kell kigazdálkodni egy beteg ötszöri (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora) etetését, miközben az élelmiszerárak a Központi Statisztika Hivatal adatai szerint az elmúlt években jelentősen, az inflációt meghaladó mértékben nőttek. A jövő még nehezebb lehet, augusztusban megjelent a tiszti főorvos normatív utasítása, amely az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) javaslatai alapján előírta, hogy a kórházakban az energiaszükséglet 100 százalékát kell biztosítani ötszöri, az élettani szükségleteknek megfelelő minőségű, tápértékű élelemmel.


Az ombudsmannak nem ízlik
Fotó: MTI / Kallos Bea

Etetés helyett

„A közétkeztetés ma hazánkban sem minőségében, sem mennyiségében nem felel meg az egészséges táplálkozás irányelveinek”. Az egészségtelen táplálkozásnak kiemelkedő szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a daganatos betegségek kialakulásában – emlékeztetett napokban közzétett állásfoglalásában az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, jelezve, hogy ezek a betegségek egyre fiatalabb korban jelentkeznek. Kiemelt táplálkozási kockázati tényező: a túlzott só-, cukor-, zsír/telítettzsír-bevitel, a kevés zöldség- és gyümölcsfogyasztás. “Az óvodai közétkeztetésben felszolgált ételek sótartalma több mint háromszorosa a korosztályos ajánlásnak, holott a túlzott sóbevitel már gyermekkorban is a vérnyomás emelkedését eredményezi”.

Az étlapok elemzése és a laboratóriumi vizsgálatok eredményei megerősítették a helytelen nyersanyag-felhasználást, a levesporok, ételízesítők, a magas zsírtartalmú húsok és húskészítmények, cukrozott italok nagyarányú alkalmazását, a szezonalitás és a változatosság hiányát. A szakemberek a minap sürgették, hogy az egészséges közétkezetést törvény szabályozza, hiszen például a gyermekek kiszolgáltatottak, az ÁNTSZ munkatársai pedig hiába ellenőrzik folyamatosan a szolgáltatókat, bírságot – jogszabály híján – nem szabhatnak ki. Az ügy az ombudsman figyelmét is felkeltette. Szabó Máté a közétkeztetésre vonatkozó szabályrendszer átfogó felülvizsgálatát kezdeményezte a kormánynál. Szerinte  megfelelő színvonaláért meg kell határozni a gyermekétkeztetésre fordítandó költségek minimumát.

Amikor nem a minőség a kérdés

Becslések szerint mintegy százezren szó szerint éheznek az országban. Ők azok, akiknek nem az a kérdés, hogy túl sós, cukros, zsíros az étel, ők egyszerűen nem jutnak elég ennivalóhoz. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület elnöke szerint az úgynevezett minőségi éhezés, azaz amikor egy ember nem jut elegendő húshoz, húskészítményhez vagy az ezeket helyettesítő fehérjékhez, már 1-2 millió embert is érinthet. Orbán Viktor mindenesetre optimista. A kormányfő az Országos Mezõgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás megnyitóján azt mndta: a magyarok a “mit fogunk enni” kérdésre tudják a választ.

 

Szerkesztőségünk tagjai ma inkább betegek lennének Dunaújvárosban
Legalábbis ami a mai menüt illeti. Ha csak az étkezést nézzük, akkor érdemes a dunaújvárosi Szent Pantelon kórházban lábadozni. A kórház honlapján igencsak bőséges menüt kínálnak a betegeknek. Sőt még A’ la carte választék is van, igencsak barátságos áron. A 100 forintos reszelt tésztaleves, a 190 forintos gomba pörkölt és a 180 forintos galuska persze rögtön elvisz 470 forintost a kórházi normából, és akkor még hol van a reggeli és a vacsora. Nem beszélve a tízórairól és az uzsonnáról…
Kenyéren és vízen
Szalai Tímea, a BV országos parancsnokság sajtóirodájának vezetője mielőtt átküldte nekünk a mai étlapot, azért hozzátette, hogy ők alapon 440 forintból gazdálkodhatnak. Vagyis messze nem olyan bőkezű a menü, ahogyan azt elsőre gondoltuk. Persze a speciális étrend lehet ennél több is, hiszen egy szoptatós anyukának Kalocsán a női börtönben másra van szüksége, mint mondjuk Tasnádi Péternek, aki ugye annak idején csak kóser menüt fogyasztott a hűvösön. A mai napközis tea, felvágott, kenyér után ebédre egy jó kis karfiol leves és egy olyan igazi magyar kolbász pörkölt volt a menü némi úttörő gombóccal, vagyis tarhonyával. Vacsira pedig némi húskrém és kenyér járt az őrizeteseknek. Igaz néhol a börtönőrök is ezt kapják csak nekik még fizetni is kell érte tette hozzá Szalai Tímea. Egy belső informátorunk szerint az egyik Fővárosi BV intézetben Zöldbab levessel kezdtek az elítéltek és extraként így október végén egy Új burgonya (!) tárkonyos szósz főétellel fejezték be a déli menüt.
Kicsiknek ugyanazt
A veszprémi Kossuth Lajos általános iskolában már a 80-as évekből is ismert menüt kapták ma a diákok. A paradicsomos húsgombóc burgonyával fogást a kicsit értelmezhetetlen plusz a köményes kifli teszi egyedivé ma. De a reggeli „Sajtos nasi” is inkább kíváncsivá tett minket, mint gyanakvóvá. Az uzsonnára kínált piskóta és alma összeállítás pedig gyerekkorunk ízeit idézi.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik