A közgyûlés 20 igen, 9 nem és 2 tartózkodó szavazattal úgy döntött szerdai rendkívüli ülésén, hogy visszavonja Kertész Ákos díszpolgári címét. A Fidesz-KDNP és a Jobbik képviselõi igennel szavaztak, az MSZP-frakció és az LMP-s Kaltenbach Jenõ nemmel voksolt, míg a másik két LMP-s képviselõ tartózkodott.
Németh Zoltán, az indítványt benyújtó Fidesz-KDNP-frakció vezetõje az ülés elõtt azzal indokolt az MTI-nek: “Kertész Ákos nem méltó arra, hogy továbbra is a fõváros díszpolgára maradjon, érdemtelenné és méltatlanná vált azon magyargyalázó kijelentései után, amelyeket az Amerikai Népszavában megjelentetett”.
Horváth Csaba (MSZP) szerint a javaslat a Rákosi-korszakot idézi. Tarlós István (Fidesz) fõpolgármesterhez fordulva pedig azt kérdezte: melyik az igazi arca; amikor kiállt a kirekesztés ellen az Élet Menetén, vagy amikor “egy mondvacsinált ürüggyel” csatlakozik “a Kertész Ákos ellen kirobbantott, többek között antiszemita kampányhoz”.
Tarlós István erre azt mondta: õ azt nem érti, mit keresett az Élet Menetén Kertész Ákos. Hozzátette: az Élet Menete éppen arról szól, hogy egy népcsoportot generálisan megítélni, elítélni, üldözni milyen csúf dolog.
A fõpolgármester felvetette: nem érti, hogy a szocialisták miért veszik védelmükbe Kertész Ákost.
Az író az fn.hu munkatársától értesült a döntésrõl, ám azt nem kívánta kommentálni.
Zöldben, akik visszavonták. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
díszpolgárok
Ide kattintva megnézheti, kiktõl vehetik még el a díszpolgári címet.
Az Amerika Népszavában megjelent levele után Kertész bocsánatot nem kért ugyan, ám helyreigazította egy mondatát. “A magyar genetikusan alattvaló” – ezúttal helyreigazítom. Helyesen ilyen mondat nincs. Örömmel értesültem, hogy a holokauszttal kapcsolatban az elmaradt bocsánatkérés ügyében helyreigazítottak mások. Ezzel az ügyet lezártam – írta Kertész Ákos.
A Kossuth-díjas író ügyében még az államfõ is megszólalt, Schmitt Pál is érdeklõdött a miniszterelnöknél az állami kitüntetések visszavonásának lehetõségérõl, bár Schmittnek eddig is volt lehetõsége a visszavonásra.
„A magyar genetikusan alattvaló. József Attila talált mentséget: „ezer éve magával kötve, mint a kéve sunyít, vagy parancsot követ.” De ez nem mentség arra, hogy a magyar a legsúlyosabb történelmi bûnökért sem érez egy szikrányi lelkiismeret furdalást, hogy mindent másra hárít, hogy mindig másra mutogat, hogy boldogan dagonyázik a diktatúra pocsolyájában, röfög és zabálja a moslékot, és nem akar tudni róla, hogy le fogják szúrni. Hogy se tanulni, se dolgozni nem tud és nem akar, csak irigyelni, és ha módja van legyilkolni azt, aki munkával, tanulással, innovációval viszi valamire.
Ma már a második világháború borzalmaiért, a Holocaustért egyedül a magyar a felelõs, mert a magyar nép az (a német néppel ellentétben), amelyik se be nem vallotta, meg nem gyónta a bûneit, se töredelmes bûnbánatot nem tanúsított, se meg nem fogadta, hogy soha többé, se bûnbocsánatért nem esdekelt.” (A teljes cikket ide kattintva érheti el!)
Gergényi megfosztva
Gergényi Péter volt budapesti rendõrfõkapitány fõvárosi kitüntetéseit is visszavonta a Fõvárosi Közgyûlés. A képviselõk 19 igen szavazattal, az MSZP 8 nem voksa ellenében fogadták el az errõl szóló elõterjesztést.
A jobbikos Szabó György indítványában azzal indokolt, hogy a volt rendõrségi vezetõ a 2006 õszén történtek miatt nem érdemes arra, hogy a Budapest-díj és a Fõváros Közbiztonságáért emlékérem kitüntetettje legyen.
Gergényi Péter 2006. november 17-én “a fõváros közbiztonságának megszilárdítása érdekében végzett intenzív és innovatív munkájáért” kapott Budapest-díjat, továbbá “a fõváros rendvédelmének és közbiztonságának megteremtésében vállalt kiemelkedõ és sikeres vezetõ tevékenysége elismeréseként” részesült Fõváros Közbiztonságáért elismerésben.