A lap szerint a BKV botrányos múltjából ismert gyakorlatot most a Budapesti Közlekedési Szövetség (BKSZ) és utódja, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) folytatja. A BKSZ feladatait és egyes dolgozóit átveszi a BKK. Elõbb azonban a munkatársaknak még kifizetik a végkielégítéseket, noha munkájuk lényegében nem változik, csak munkahelyük neve, mivel a BKK voltaképp a BKSZ jogutódjává válik.
A BKK korábban többször kijelentette, hogy kész a BKSZ munkatársainak többségét munkaügyi jogutódlás keretei között átvenni. “Levélben kértük Vitézy Dávid vezérigazgatót annak pontosítására, hogy a munkavállalókat mikor és milyen keretek között tudja a BKK Zrt. átvenni. Ez a leginkább költségtakarékos megoldás lett volna. Nem kaptunk írásos választ” – olvasható a BKSZ taggyûlési iratában. Így a dolgozókat végkielégítéssel bocsátották el. Azokat is, akik Vitézy Dávid alatt folytatják a munkát.
Vitézy Dávid a lappal közölte: “Azért választottuk ezt a megoldást, mert a BKSZ dolgozóit mi kevesebb pénzért foglalkoztatjuk. Ha jogutódlással alkalmazzuk tovább õket, megmaradt volna a korábbi fizetésük, így évi 12 millióval kerültek volna többe. A végkielégítés még mindig olcsóbb. Épp ezért nem is vállalta mindenki a munkát az új körülmények között” – közölte a vezérigazgató. Azt azonban nem tudta megmondani, mennyi végkielégítést fizettek ki összesen. A Blikk hiába várt választ a Fõpolgármesteri Hivataltól is.
Cáfol a BKK
A Blikk valótlanságokat állít és sugalmaz, hiszen a a BKK Zrt. “végkielégítést senkinek nem fizetett alapítása óta, éppen ezért a BKV korábbi végkielégítési gyakorlatával a BKK-t vagy Vitézy Dávidot párhuzamba állítani nem más, mint szándékos lejárató akció, amely mögött nyilván jól megfontolt érdekek húzódnak”. A közlekedési cég szerint a “megszûnt BKSZ Kft. döntéseire a BKK nincs és nem volt hatással, sem a BKK-nál dolgozó vezetõk személyükben, sem Vitézy Dávid, sem a BKK társaságként nem bírt döntési jogosultsággal a BKSZ ügyeit illetõen. A BKSZ Kft. döntéseit a cég három tulajdonosából álló, egyenlõ szavazati aránnyal bíró taggyûlés hozta, ahova a tulajdonosi képviselõket a Magyar Állam nevében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelõ Zrt. (MNV Zrt.), Pest Megye Önkormányzata és a Fõvárosi Önkormányzat delegálta.
A BKSZ végelszámolását a három tulajdonos döntötte el, a társaság feladatait csak részben vette át a BKK. A társaság végelszámolása nyomán elbocsátott dolgozók egy része, 5 fõ valóban ma a BKK-nál dolgozik, a BKSZ-nél végzett munkájuktól azonban eltérõ munkakörben. Új munkahelyükön a BKSZ-nél biztosított juttatásokat nem kaphatták meg, mivel a Fõvárosi Önkormányzat bérpolitikai irányelveit a BKK szigorúan érvényesíti. Ennek nyomán azon dolgozók, akik ezt elfogadták, összesen évente több mint 12 millió forinttal kevesebb juttatást kapnak, mint korábbi munkahelyükön.