A hõséghullám vége még nem látható pontosan, így a meteorológiai elõrejelzések függvényében akár meg is hosszabbíthatják a riasztást – mondta Paller Judit hétfõi budapesti sajtótájékoztatóján.
Az idén egy nagy hõséghullám volt eddig júliusban, és azokban a napokban a jósoltaknak megfelelõen 25-30 százalékkal nagyobb volt a halálozási arány – emlékeztetett Páldy Anna, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet fõigazgató-helyettese.
Ezért a héten lehetõleg ne tartózkodjunk a tûzõ napon. Fõképp, ha magas vérnyomással, keringési zavarokkal küzdünk vagy 65 év felettiek vagyunk.
Mit kell tennünk?
A szakemberek ilyenkor azt tanácsolják: aki teheti, viseljen világos ruhát, kalapot és ne fogyasszon alkoholt, valamint cukros, szénsavas italokat. Az elõbbiek vizet vonnak el, az utóbbiak pedig – puffadást okozva – a légzést nehezíthetik. A vízfogyasztásra hangsúlyozottan felhívják a figyelmet, ilyenkor különösen fontos a folyadékpótlás. Hõségben egy átlagos testsúlyú embernek naponta minimum 2,5-4 liter folyadékra van szüksége.
Az autók ilyenkor – napon hagyva – percek alatt 50-60 fokra melegedhetnek fel, így gyereket, kutyát semmi esetre se hagyjunk benne. Vegyük ki leparkolás után a hajtógázzal mûködõ flakonokat és a gázöngyújtót, mert tüzet okozhatnak. Ha felhevült az autó motorja, nem tanácsos száraz aljnövényzetre parkolni, mert az autó akár lángra is kaphat.
Hõségriasztási fokozatok
A hõségriasztásnak három fokozata van. Az I. fok egy figyelmeztetõ jelzés „belsõ használatra”, ha a napi középhõmérséklet eléri, vagy meghaladja a 25 Celsius-fokot. Ilyenkor az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, de intézkedéseket még nem kezdeményez.
A fokozat II. szintûre emelésére akkor van szükség, ha a napi átlaghõmérséklet legalább három egymást követõ napon eléri vagy meghaladja a 25 fokot. Ekkor a magas napi átlaghõmérséklet már olyan környezet-egészségügyi kockázatot jelent, hogy az országos tiszti fõorvos utasítására riasztást adnak ki az egészségügyi ellátórendszer számára, és figyelmeztetik a lakosságot, valamint az önkormányzatokat.
A III. fokozatot akkor hirdetik ki, ha a napi átlaghõmérséklet várhatóan három egymást követõ napon eléri a 27 Celsius-fokot. Ez a kánikulahelyzet, amely egy kormányrendeletben megfogalmazott „rendkívüli idõjárási helyzet”-nek számít, ami a hatóságok részérõl rendkívüli intézkedéseket követel. Ilyenkor az OKI tájékoztatja az országos tiszti fõorvost, hogy várhatóan szükség lehet-e „katasztrófahelyzet”, illetve „veszélyhelyzet” megállapítására és kihirdetésére.