Belföld

LMP: az önkormányzatiság vége

Az LMP szerint a Tállai András államtitkár által csütörtökön bejelentett reform az önkormányzatiság végét jelenti, az általános iskolák problémáit pedig nem oldja meg.

“Számos feltételnek kellene megvalósulnia ahhoz, hogy ez megoldást jelenthessen a közoktatás válságára, ám ezek közül egy sem teljesül. Úgy tűnik, a Fidesz számára az államosítás öncél” – tudatta Osztolykán Ágnes országgyűlési képviselő és Falusi Norbert, a választmány önkormányzati ügyvivője.

Közleményük szerint a javaslat a Fideszen belüli alkufolyamat, nem pedig valódi szakmai, társadalmi viták eredménye; nem tudni, hogy az oktatási ágazat szereplőivel egyeztettek-e.
A párt ellenzi az oktatási rendszer egységének indokolatlan megbontását, az óvodák leválasztását az oktatási rendszerről, mert úgy látják, a minőségi oktatás záloga az elejétől a végéig kompetenciaalapú, a lemaradókat már hároméves kortól, sőt azelőtt is fejlesztő pedagógia és a mentorálás.

A megújítás az LMP szerint nem járhat további pénzkivonással, megszorításokkal, a rászoruló iskolák, a hátrányos helyzetűekkel foglalkozó pedagógusok fokozottabb támogatása szükséges. A pedagóguspálya presztízsét az életpályamodell bevezetésével, a pályakezdők fizetésének azonnali növelésével kell emelni.

Mint írták, nem derül ki, a kormány mire alapozza koncepcióját, és mit akar azzal elérni. “Mintha a központosító, mindent maga alá gyűrő hatalom köreit zavarná az autonómia összes formája” – olvasható a közleményben.

Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára csütörtökön az új önkormányzati törvény alapelveit ismertetve közölte, hogy az óvodai ellátás önkormányzati feladat lesz, az alapfokú oktatást pedig az állam fogja megszervezni, ellátni a jövőben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik