Belföld

Egyezség vagy gigatüntetés?

Soha nem látott demonstrációra készülnek a szakszervezetek, ha nem tudnak megegyezni a kormánnyal a munka törvénykönyvéről.

A Magyar Televízió reggeli műsorában az MSZOSZ és a MOSZ elnöke azt mondta, szeretnék, ha mielőbb háromoldalú egyeztetés lenne a tervezetről. Pataky Péter és Palkovics Imre fontosnak tartaná, hogy egy asztalhoz üljenek a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői.

A szakszervezeti vezetők szerint nem lehet azt mondani, hogy gonoszság lenne a munka törvénykönyvének módosítása mögött, de Pataki Péter úgy vélte: kitapintható érdekek vezérlik a törvényalkotókat. Mint mondta: a munkáltatók további, vissza nem térítendő támogatásokban bíznak, és kedvezményeket szeretnének. A szakszervezeti vezető szerint, ha nem módosítják az általuk ismert törvénytervezetet, akkor egyes szakmáknál, akár 25-30-40 százalékos jövedelemcsökkenés is lehet.

Magyarországon olcsó a munkaerő, a munkavállalók az uniós bér 20 százalékáért dolgoznak – tette hozzá Palkovics Imre. A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke azt mondta, hogy a tervek szerint hamarosan találkoznak a KDNP vezetőivel, Harrach Péterrel és Semjén Zsolttal is. Szerinte a munkavállalók helyzete olyan lehet majd, hogy nem lesz beleszólásuk szinte semmibe.

Palkovics Imre a Szakszervezetek.hu-nak vasárnap azt nyilatkozta, hogy ha a Nemzetgazdasági Minisztérium nem veszik figyelembe a munka törvénykönyvének (mt.) átalakítására tett javaslataikat, akkor az utcára vonulnak, esetleg sztrájkokra kényszerülnek. A szakszervezeti vezető azt látja pozitívnak, hogy egyáltalán létrejött az „egyeztetés” a munkavállalók és a szaktárca között, és ott halvány ígéret hangzott el arról, hogy ennek lesz folytatása is.

A Munkástanácsok elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy az mt. tervezete a szakszervezeteket az európai átlagos szinteknél, trendeknél is rosszabb helyzetbe akarja hozni. A tárgyaláson a szakszervezetek világossá tették: ha a tervezetet a kormány, illetve a parlament elfogadja, a munkatörvény intézkedései miatt óriási feszültségek várhatók a munkahelyeken, aminek nyilvánvaló következménye lesz, hogy a szakszervezetek tagsága, a munkavállalók valamilyen formában tiltakozni fognak.

A szakszervezetek szervezett formában képzelik el ezeket a tiltakozásokat, demonstrációkat. A Munkástanácsok is úgy gondolja, hogy ha nem veszik figyelembe a javaslataikat, nem marad más hátra, mint az, hogy kikényszerülnek az utcára, és akár sztrájkokat is meghirdetnek, mert válasz nélkül nem hagyható, hogy a tervezett módon csorbítsák a munkavállalók jogait, és az általuk megtermelt jövedelemből ilyen keveset juttatnak számukra a gazdaság és a politika szerelői – mondta Palkovics Imre a hírportálnak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik