Gyimesi Zoltán egy videós kollégája kíséretében próbált ma bejutni a Sziget Fesztiválra saját elmondása szerint azért, hogy “felmérje a terepet”.
A radikális mozgalom szimpatizánsa, a tüntetés bejelentője az első kapun még bejutott, de a következőn már nem engedték be a biztonsági őrök, és rendőri intézkedést kértek. Az igazoltatás után a rendőrség a biztonsági őrökre bízta a döntést, hogy bejuthat-e Gyimesi a Sziget területére, ők azonban ismét nemet mondtak és közölték, hogy a fesztivál területe magánterület, melyre csak érvényes karszalaggal lehet belépni. A Hatvannégy Vármegye szimpatizánsa alkotmányos jogára hivatkozott, amely felülírja a Fővárosi Közgyűlés és a Sziget közötti megállapodást. A biztonságiőrök ezután kitoloncolták a fesztivál területéről a tüntetőt.
Fotó: Neményi Márton / fn.hu
Kint Gyimesi azt mondta, feljelenti a biztonsági szolgálat embereit, akiknek felvették az arcát, és ezután minden nap visszajön. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, akár 5 ezer szimpatizánssal együtt.
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom szimpatizánsának januárban a hajógyári szigeti nagyrétre bejelentett demonstrációjára időpont módosítást kért júliusban. A rendőrség azonban az 1-jéről 9-ére módosított kezdő időpontot nem engedélyezte, a kérelmet nem vette és nem is vehette tudomásul állítása szerint. Időközben ugyanis a területet az önkormányzat ideiglenesen bérbe adta a fesztiválszervezőknek, s így az már nem minősül közterületnek.
A Torockai László által vezetett radikális mozgalom június 27-én kiadott közleménye „magyar nemzeti ellenállást” helyezett kilátásba az – akkor még valóban törvényesen bejelentett – tüntetésre. Mint írták, törekedtek volna a megegyezésre, de Gerendai egy nyilatkozata felbőszítette őket. A rendőrségtől kapott információik alapján ugyanis úgy tudják, hogy a Sziget főszervezője kijelentette, hogy a HVIM egy szélsőjobb szervezet, és ilyen szervezetekkel nem áll szóba. Gerendai azonban cáfolta, hogy ilyet mondott volna. Ő annyit jelentett ki, hogy tőle hiába várnak megoldást, nem tud segíteni sem a benzinár-kérdésben, sem a tüntetés lebonyolításában, hiszen a Sziget nem egy hatóság, és mellesleg nincsenek semmilyen jogviszonyban a vármegyésekkel. A Szigetre a rendezvény szabályai szerint – tehát többek közt érvényes jeggyel – beengednek bárkit. Ez a demonstrálni szándékozókra is igaz.