Török Zsolt, az MSZP szóvivője bemutatott egy videofelvételt, amely Demeter Ervin fideszes és Soltész Miklós kereszténydemokrata politikus – jelenlegi szociális államtitkár – 2006 októberi tájékoztatóján készült. Ekkor Demeter Ervin azt kifogásolta, hogy a kormány el akarja venni a fegyveres szervek – kevesebb mint húsz éve dolgozó – hivatásos állományú tagjaitól a szolgálati nyugdíjat. “Azoktól az emberektől akarnak elvenni, akiktől az állam, a közösség tántoríthatatlan hűséget, bátor helytállást követel. (…) Ezek az emberek különleges közszolgálatot teljesítenek, éppen ezért az Országgyűlés, amikor törvényt alkotott, figyelembe véve a különleges szolgálattal járó nagyobb áldozatvállalást, ezzel arányos erkölcsi és anyagi megbecsülést biztosított ezeknek az embereknek” – mondta.
Demeter Ervin 2006 októberében arra a kérte kormányt, hogy csak egyeztetés után változtasson a hivatásos állományúakra vonatkozó nyugdíjszabályokon, ha pedig nem tud javítani a helyzetükön, ne rontson rajta. Török Zsolt arra kérte a két kormánypárti politikust és párttársaikat, hogy hitelességük megőrzése érdekében ne szavazzák meg a korhatár alatti nyugdíjak felülvizsgálatát, csökkentését és megszüntetését lehetővé tévő fideszes alkotmánymódosító javaslatot.
Az MSZP szóvivője kiemelte, míg Demeter Ervin négy és fél éve egyeztetésre szólította fel a kormányt, a Lázár János és Balsai István által a parlamentnek benyújtott indítványról senkivel sem egyeztettek. Arra a felvetésre, hogy az MSZP ezek szerint ma már a Gyurcsány-kormány 2006-os terveivel sem ért egyet, Török Zsolt hangsúlyozta: a szabályozást lehet szigorítani, de a szerzett jogok visszamenőleges megvonása elfogadhatatlan, és nem szerepelt a szocialisták szándékai között. Hozzátette: ha valaki csalással szerzett jogosultságot a rokkantnyugdíjra, azért büntetés jár, de nem lehet miatta több százezer embert csalónak bélyegezni.
Fidesz: az MSZP jobban tenné, ha hallgatna
A fideszes Demeter Ervin szerint a szocialisták jobban tennék, ha hallgatnának, mert – mint mondta – ők voltak azok, akik eladósították az országot, és ma éppen ezért nem tartható fenn az a rendszer, hogy a rendvédelmi szerveknél dolgozók 25 év szolgálati viszony után nyugdíjba mehetnek. A kormánypárti képviselő az MSZP szóvivőjének sajtótájékoztatójára reagálva emlékeztetett arra, hogy a rendvédelmi szerveknél dolgozóknak jelenleg két nyugdíjkiváltságuk van; az egyik szerint az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt 5 évvel, a másik szerint 25 év szolgálati viszony után vonulhatnak nyugdíjba. Demeter Ervin hangsúlyozta: az előbbi kedvezmény a továbbiakban is megmarad.
A minap Rétvári Bence, a KDNP alelnöke azt mondta, hogy valamennyi ellenzéki párt kilátásba helyezte a választási kampányban, hogy felülvizsgálja a kedvezményes nyugdíjakat. A politikus ezt úgy értékelte, egy év alatt 180 fokot fordult az MSZP, az LMP és a Jobbik a korai nyugdíjba vonulás ügyében.
Az MSZP választási programja a 10. oldalon azt tartalmazta 2010-ben: “Százezrek menekültek nyugdíjba, sokan azóta is a feketepiac, az alkalmi munkák és a munkanélküliség körforgásában élnek. A magyar gazdaság legnehezebb feladata az ő visszavezetésük a munka világába. Külön programot akarunk az 50-es és afölötti korosztály foglalkoztatására, újragondoljuk az idősebb kori munkavégzés lehetőségeit.” – idézte fel a politikus. Rétvári szerint az LMP egy éve azt írta választási programja 101. oldalán: “A bizonyos ágazatokhoz, foglalkozásokhoz kötődő, automatikusan járó korai nyugdíjba vonulás lehetőségét csökkenteni kell”. A Jobbik választási programjának 34. oldala fogalmazott talán a legegyértelműbben: “az alaptalan vagy indokolatlan korengedményes és rokkantsági ellátásokat felülvizsgáljuk”.