Belföld

Bokros intézete szerint elrettentő példa lesz a magyar alkotmány

Az új alaptörvénybe az alkotmányos puccs lehetőségét is rögzítették - hívja fel a figyelmet a Szabadság és Reform Intézet.

Elrettentő példa lesz az európai alkotmányfejlődés történetében az új magyar alaptörvény – állítja a márciusban alakult Szabadság és Reform Intézet, melynek kuratóriumi elnöke Bokros Lajos. A konzervatív-szabadelvű értékek hiteles képviseletéért létrejött alapítvány csütörtöki közleménye szerint az új alkotmány ellen – az elfogadása után is – minden demokratának fel kell emelnie a szavát.

Az intézet 17 pontban fogalmazza meg kritikáját az új alaptörvénnyel kapcsolatban. Így például hiányolják a szakmai illetve társadalmi vitát, a keresztény-nemzeti világkép rákényszerítését az országra, a hatalmi ágak egymást ellenőrző szerepének gyengítését, és a jelenleg hatalmon lévők bebetonozását a kormánytól független intézmények vezetői posztjainak saját emberekkel, hosszú időre történő elfoglalásával.

A közlemény a többi között felhívja a figyelmet arra is, hogy az új alaptörvénybe az alkotmányos puccs lehetőségét is rögzítették. A Költségvetési Tanács, amelynek 2012. január 1-jét követően valószínűleg már csak Fideszhez lojális emberek lesznek a tagjai, ugyanis vétójoggal bír majd a központi költségvetés elfogadásában. Vétójog gyakorlása esetén pedig, amennyiben az adott év március 31-éig nincs elfogadott költségvetés, a köztársasági elnök feloszlathatja az Országgyűlést. “A Költségvetési Tanács tehát politikai alapon kormányozhatatlanná teheti az országot” – áll az intézet közleményében.

A közpolitikai kutatásokkal foglalkozó, idén márciusban alapított Szabadság és Reform Intézet kuratóriumának elnöke Bokros Lajos, alapítója Hajas Andrea, kuratóriumi tagja Kajdi József, ügyvezető igazgatója Kerék-Bárczy Szabolcs.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik