Belföld

A rendszerváltás óta romlott a romák helyzete

A magyarországi romák helyzete rosszabb, mint a rendszerváltás előtt volt - értékelte a berlini magyar nagykövetségen tartott előadásában Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa.

A meghívott, többségében német vendégek előtt tartott előadásra annak kapcsán került sor, hogy az Európai Unió a hét elején fogadta el a romák integrálását célzó keretstratégiát.

Kállai Ernő határozottan üdvözölte, hogy az unió foglalkozik a romák helyzetével, még akkor is – ha mint emlékeztetett – ehhez szükség volt a túlnyomóan Romániából érkezett cigányokat érintő olaszországi és franciaországi eseményekre.

Hangsúlyozta viszont, hogy sem az európai uniós, sem a nemzeti programok esetében nem lehet szó “alibi” programokról, hanem ténylegesen el kell indítani az integrációt.

A magyarországi romák helyzetével kapcsolatban az országgyűlési biztos úgy vélekedett, hogy integrálásuk hosszú távú feladat, amelynek megvalósításához a szakmai és politikai felelősség mellett mindenekelőtt bátorságra van szükség. A roma lakosságot vissza kell vezetni a munka világába, és ehhez a kulcsot az oktatás jelenti. A romák helyzetét az oktatás területén katasztrofálisnak nevezte, utalva arra, hogy a roma gyerekek 70 százaléka szegregált iskolákba jár, amelyekben jóval rosszabb minőségű az oktatás. Kutatások bizonyítják, hogy a szegregált oktatás sokkal rosszabb eredményekkel jár, mint az integrált oktatás – mutatott rá Kállai Ernő, utalva arra, hogy erről meg kell győzni a társadalmat.

A biztos hangoztatta azt is, hogy megrendült gazdasági helyzetben a romákat nem szabad bűnbaknak tekinteni. Ezt – mint hozzáfűzte – mindenképp meg kell akadályozni Magyarországon.

Kállai Ernő úgy értékelte, hogy Magyarország most fordulóponthoz ért. A program azonban önmagában nem elegendő, hanem mielőbb el kell kezdeni az integrációt. Ehhez pedig elengedhetetlen a romákkal való együttműködés. Szavai szerint szükség van egy roma középosztály, illetve egy roma értelmiség megteremtésére. Az Európai Uniónak mindezt segítenie kell – tette hozzá.

Az országgyűlési biztos a legsürgetőbb feladatok között említette annak tisztázását, illetve ellenőrzését, hogy valóban a romák kapják-e az uniós támogatást. Emellett – mint utalt rá – szükség van megfelelő jogszabályokra, illetve jogszabály-módosításokra is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik