Belföld

MAL: veszélyben a hazai timföldgyártás

Szorítja az idő a MAL Zrt-t: a timföldgyártási technológia sajátosságai miatt ugyanis ha sürgősen nem indul el újra a termelés a gyárban, később már az is lehetséges lesz, hogy a továbbiakban egyáltalán nem tud majd újraindulni.

A MAL közleményében ismerteti: ha az ajkai timföldgyár egy-két napon belül nem indul újra, a műszaki-technológiai károk olyan szintet érnek el, amelyek hosszú távon teszik lehetetlenné a termékkibocsátást; ez pedig olyan mértékű piacvesztést okozhat, amely jelentősen kétségessé teszi a gyár életképességét, és így a helyreállítást és a kárelhárítást is.

Az Ajkán bekövetkezett “sajnálatos események” miatt október 4-én a MAL Zrt. megállította a hidrátgyártást. Az eltelt 6 napban az úgynevezett Bayer-körfolyamatban olyan fizikai és kémiai változások indultak meg, amelyek megakadályozhatják a gyár termelőképességét, újraindulását – fogalmaznak.

A termék kibocsátás szempontjából létfontosságú kikeverő rendszer már vasárnap olyan állapotban van, hogy – figyelembe véve a hideg éjszakákat és a szelet – a már félkész termék bármikor átalakulhat, így annak kiszűrése lehetetlenné válhat. Leállás előtt a kikeverő sor kezdő hőmérséklete 71 Celsius fok, véghőmérséklete 52 Celsius fok volt, amely jelenleg 43 és 34 fokra hűlt le.

A timföldgyár újraindítása előtt az erőműnek 48 órára van szüksége a gőzadáshoz. A MAL Zrt. Magyarország második legnagyobb alumíniumipari vállalkozása. Ma Magyarországon csak Ajkán folyik timföldgyártás. A MAL Zrt. 100 százalékban hazai magántulajdonban van, jegyzett tőkéje 3 milliárd forint.

A vállalat több mint 1100 embernek ad munkát Ajkán és környékén, ami közel 5000 ember életére van hatással. Timföldtermékeinek 80 százalékát exportálja, aminek 97 százaléka az EU országaiba jut el. Európai piaci részesedése 12 százalék, világpiaci részesedése 4 százalék – áll a közleményben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik