Belföld

Ki lesz a válság kormányosa?

Idén is átadunk egy különleges díjat a TOP 200 Gálán, amelyet nem vállalat, hanem személy kap. Azt a vállalatvezetőt keressük, aki a tavalyi válságos évben a legjobb teljesítményt nyújtotta. A díjazott kiválasztásánál az Ön szavazatára is számítunk!

Rendkívüli év volt a tavalyi, és mint az lenni szokott, a rendkívüli helyzetek rendkívüli megoldásokat termeltek ki. Az általános hanyatlás közepette is mutatkoztak kiemelkedő teljesítmények, szélesebb körben is hasznosítható, pozitív példák. Volt olyan cég, ahol éppen a krízis legkeményebb időszakában tudtak növekedni, megújulni vagy egyszerűen csak minden kedvezőtlen körülmény ellenére túlélni. A Figyelő eddig is felkarolta az innovatív, merész, sikeres megoldásokat, az idei őszi TOP 200 Gálánkon pedig különdíjjal szeretnénk elismerni azt a vállalatvezetőt, akit olvasóink és saját kollégái is a válság legsikeresebb kormányosaként ismernek el.

Szerkesztőségünk végiggondolta, kik jöhetnek szóba. Saját gyűjtésünkből összeállítottunk egy 18 nevet tartalmazó kínálati listát. Az elkövetkező hetekben itt vagy a Figyelő Facebook oldalán adhatja le szavazatát. Természetesen hagytunk helyet +1 név számára is, aki az általunk összeállított listában nem találja meg azt, akit keres, a jelöltek felsorolása alatt, az FN Tudosító segítségével javasolhat új nevet a díjra.

Olvasóink voksai alapján szeptember elejére összeáll egy szűkebb, 9+1 fős lista, amelyen a plusz egy hely megint csak a felsorolt nevektől eltérő választásnak lesz fenntartva. A magyar gazdaság legnagyobb vállalatainak vezetőit, a TOP 200 Gála meghívottait kérjük meg arra, hogy szavazataikkal kiválasszák a válság időszakának legsikeresebb vállalatvezetőjét, aki a díjat az október 16-i TOP 200 Gálán veheti majd át.

A Figyelő jelöltjei:

Mártha Imre, az MVM Zrt. vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

A fiatal vezető profin, csendben építi ki a Magyar Villamos Művek új stratégiáját. Vertikálisan terjeszkedik, új beruházásokba kezdett, paksi bővítési terveket vezényel. Ha állami vállalat vezetőjeként a kormányváltás miatt esetleg távoznia kell, olyan alapokat hagy majd utódjára, amelyeket nehéz lesz nem tovább építeni.


Thomas Beyer, a magyarországi Bosch-csoport vezetőjeKi lesz a válság kormányosa? 1

Az itteni csoport 11 vállalatot fog össze; tavalyi beruházásai elérték a 14 milliárd forintot, kutatás-fejlesztésre pedig több mint 10 milliárdot fordítottak 2009-ben. A vállalat továbbra is az innovációra helyezi a hangsúlyt: a K+F tevékenység az idén is kiemelt terület lesz. A cégcsoport 2010-ben további 1000 munkahely megteremtését és új gyár építését tervezi.


Karmazin György, a BI-KA Logisztika Kft. ügyvezetőjeKi lesz a válság kormányosa? 1

Agilis, önmagát és vezetőtársait folyamatosan fejlesztő, képző, előremenekülő menedzser. Már a válság előszelét megérezve átszervezte a céget, ráerősített az eladásokra, a marketingre, újabban a pr-ra. Egy, már a világgazdasági recessziót megelőzően is gyengélkedő iparágban cége tavaly mintegy 5 százalékkal tudott növekedni.


Csikós Dániel, a Genertel Biztosító Zrt. elnök-vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

Az utóbbi évek leginnovatívabb ötlete fűződik a nevéhez. A Genertel gyorsan észrevehető szereplője lett a piacnak, s kétévnyi működés után immár 170 ezer darabnyi szerződést kezel. Az innováció: direktbiztosítás, olcsó, költséghatékony működés, kis szervezet, alacsony díjak.


Feiner Péter, a Spar Magyarország Kft. ügyvezető igazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

A beszállítók 2009-ben a Sparnak szavazták meg – magyar tulajdonban lévő kereskedelmi láncok elé sorolva a céget –„Az év magyar árukért elkötelezett kereskedője” címet. A Plus áruházak sikeres integrálásával a menedzser erősítette a cég pozícióit a kereskedelemben.


Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

A válságból az OTP nyertesként kerülhet ki, s tovább erősödhet a régióban. A teljes bankszektor eredményének a felét e pénzintézet produkálta, miközben vezetője más válságos területekre is nagy ambícióval száll be, sőt még a labdarúgásban is lát fantáziát.


Gyuris Dániel, az FHB Jelzálogbank Nyrt. vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

A válság legdurvább évében az OTP mellett ez a bank volt az, amelyik kifejezetten szép eredményt ért el. Jövedelmezőségi mutatói jól alakultak, megőrizte – szinte egyedüliként a mezőnyben – a krízis előtti eszközarányos nyereségességét, miközben a többieké (leszámítva az OTP-t) jellemzően stagnált.


Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

Alighanem Magyarország legkomplexebb vállalatvezetési feladata a Mol irányítójáé. Ellenséges felvásárlás, egy országnyi cégcsoport, a horvát INA integrációja és hatékonyságjavítása, rengeteg szabályozási kérdés, iparági összeomlások, ingadozó olajár. Ebben a kihívás-tengerben a Mol fundamentálisan 2009-ben is remekül teljesített.


Lakatos Péter és Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatóiKi lesz a válság kormányosa? 1

Az e-iparban meglehetősen sikeresen próbálják kialakítani a Videotonból az elektronikai összeszerelő „régiós multit” – hasonlóan ahhoz, amit pár éve a Mol, az OTP és a Richter a saját területén elért. E folyamatnak a válság nem tett jót, de a Videoton szinte hitel nélkül működik, ezért sokkal válságállóbb volt, mint szektortársai.

Kisbenedek Péter, az Allianz Zrt. elnök-vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

Az Erste bécsi anyacégének pénzügyi vezetéséből tért vissza tavaly, és lett az Allianz vezetője. Itt is hasonló nagytakarításba – karcsúsítás, költségcsökkentés, hatékonyságnövelés – fogott, mint annak idején a Postabanknál. Az idén áprilistól a Magyar Biztosítók Szövetségének elnöki teendőit is ellátja.


Pintér István, a Rába Nyrt. elnök-vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

Súlyos kihívások, a megrendelések drámai megcsappanása közepette, a válság által extrém módon érintett iparágban képes megőrizni a cég a működőképességét. Óriási forgalomcsökkenés mellett sikerült megfognia a veszteséget.


Kepecs Gábor, az Aegon közép- és kelet-európai régiójának vezetőjeKi lesz a válság kormányosa? 1

Tavaly év elejétől az Aegon hollandiai anyacégének board-tagja, ami unikális a magyarországi biztosítók körében. E mellett az Aegon a legprofitábilisabb biztosító hazánkban.


Olvasó Árpád, TVK Nyrt. vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

Tavaly a cég veszteséges volt ugyan, de a régiós versenytársakhoz képest egészen jól szerepelt. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy veszteségeiket is részben tőlük független, külső tényezők okozták.


Ábrahám László, a National Instruments Hungary Kft. ügyvezetőjeKi lesz a válság kormányosa? 1

Nevéhez fűződik egy roma fiatalokat célzó oktatási tehetséggondozó program, a ROMASTER beindítása. Különleges munkahelyi légkört alakított ki a Munka és Család Audit nevű akcióval, amelynek segítségével a munka és a magánélet közötti egyensúlyt igyekeznek a dolgozók igényei szerint alakítani. Rugalmas, a változásokra érzékeny, az új lehetőségekre fogékony vezetőként ismert. Menedzseri munkájában a kockázatvállalási hajlandóság, az innovativitás és a kommunikáció meghatározó szerepet játszik.


Takács János, az Electrolux Lehel Kft. vezérigazgatójaKi lesz a válság kormányosa? 1

A svédországi székhelyű Electrolux itteni érdekeltségének nem esett túlzottan az árbevétele, sőt, nyugatról kitelepített gyártást is sikerült megszerezniük. Elbocsátásokra is kevésbé volt szükség, mint korábban gondolták. Ez pedig nagy szó egy olyan iparágban, ahol 30–50 százalékkal esik a bevétel. A vállalat megtartotta erős pozícióját, s hitelek nélkül, stabil készpénzállománnyal kezdte meg a 2010-es évet.


Drajkó László, Microsoft Magyarország Kft. ügyvezető igazgatóKi lesz a válság kormányosa? 1

Az új Windows 7 és az Office 2010 bevezetésével erősödik a Microsoft magyar leánycégének megítélése, a vállalat egyre innovatívabb képet sugároz magáról. A Bing nevű netes kereső és a felhő alapú fejlesztések is egy modern Microsoft képét formálják. E kép alakításában Drajkó László idehaza nagy szerepet kapott. A cég a tervezett – széleskörű IT oktatást célzó – Titan programban is komoly részt vállal.

Román Gyula, Kapuvári Hús Zrt. főtulajdonosKi lesz a válság kormányosa? 1

Virágoztatja, brendeli a nagy múltú Kapuvári Húst. Noha a vállalatnak komoly nehézségekkel kell megküzdenie a válságban, továbbra is növekszik, s szállít például az orosz piacra, nemzetközi hátterű versenytársakat is megverve.



+1

Ha az itt szereplő névsorból nem sikerül választani, vagy akad olyan további cégvezető, aki eséllyel indulhat a válság kormányosa címért, akkor olvasóink is állíthatnak további jelöltet. Kérjük, az jelöltek felsorolása alatt, az FN Tudosítón keresztül jelezze, hogy kit javasol a díjra!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik