A csoport egy olyan testület létrehozására tesz javaslatot, amely a kormány fejlesztéspolitikai kabinetje mellett, de annál szélesebb körből gyűjti az elképzeléseket. Az uniós fejlesztési programok végrehajtását, az uniós támogatások lehívását segítené. Az egyik elképzelés szerint a kancellária struktúráján belül kapna helyet. (Ebben az esetben azonban ellenzéki delegált nem lenne tagja a testületnek.)
A Fenntartható Fejlődés Nemzeti Tanácsának (FFNT) tevékenysége a gazdaság, a társadalom, a környezet és a politika kérdéseire terjedne ki. Szanyi Tibor, a munkacsoport helyettes vezetője lapunknak elmondta: a tervezet egyik változatában a kormány mellett a politikai pártok is delegálhatnának tagokat, és tisztségviselők lennének “tekintélyes közéleti befolyással bíró” szakemberek, üzletemberek is. Szanyi elmondta, hogy a kormánynak már el kellett volna készítenie Brüsszel számára a “fenntartható fejlődés stratégiai tervét”, ennek azonban egyelőre csak a vázlata van meg, az intézményi háttere is hiányzik.
Az FFNT lehetne a program egyik vezető intézménye, amelynek munkáját – a kidolgozók szerint – a parlamenti frakciók hasonló munkacsoportjaiból alakuló ad hoc bizottság is segíthetné. Az elképzelés szerint a tanács egyfajta szűrőként vizsgálná és hagyná jóvá a kormányzati fejlesztéseket. Szanyi Tibor hozzátette: “nem ellensúlyról van szó, mi a fejlesztéspolitika bázisát szeretnénk stabilabb alapokra helyezni ezzel”.
A Szili Katalin vezette Fenntartható Fejlődés Munkacsoport másik javaslata már a parlament előtt van; a “jövő nemzedék ombudsmanjáról” várhatóan az ősszel megkezdődik az érdemi vita. Ahogyan az FFNT terve, az ombudsmani javaslat sem élvez teljes támogatottságot a frakcióban, az erről szóló vitára várhatóan a tapolcai kihelyezett ülésen kerül sor.
Nem a Fenntartható Fejlődés Munkacsoport az egyetlen, amely az MSZP frakcióján belül a fejlesztéspolitikai tervek integrálásán dolgozik. A Népszabadság úgy tudja, hogy Suchman Tamás, volt privatizációs miniszter is javaslattal készül a frakcióülésre. Egyfajta együttműködési hálót szeretne kiépíttetni a szocialista parlamenti képviselők és a kistérségek, regionális fejlesztési tanácsok, önkormányzatok vezetői között. Suchman Tamást a javaslatról egyelőre nem kívánt részletesen nyilatkozni.