Belföld

Végsőkig harcolnak az iskoláért

A mátraszőlősi általános iskola bezárásáról tanévkezdés előtt három nappal döntöttek. A gyerekek szüleikkel hétfőn az épület elé vonultak. Nagy felháborodást keltett, hogy több mint egy tucat rendőr érkezett az intézmény védelmére. Az iskolabezárás a hivatal szerint törvénytelen.

„De kitől akarják megvédeni az épületet?” – hangzott a Nógrádi Hírlap szerint sokaktól a kérdés, hiszen a békés „tüntetők” csak azért vonultak az utcára, hogy köztudomásra adják: botrányos, hogy az iskola sorsáról három nappal a tanévnyitó előtt döntöttek!
A településen nagyon sok szülő a pásztói intézménybe íratta át a gyermekét, s ennek következtében megcsappant a diákok száma a faluban – írja a megyei lap. Januárban még kilencven nebuló ült a padokban, de sokak szerint szárnyra kapott egy pletyka, miszerint az iskola 2007/2008-as tanévben bezárja kapuit.

Sok szülő ennek hatására úgy döntött: nem hagyja gyermekét a bizonytalanságban, inkább átíratja a pásztói intézmények egyikébe. Tegnap azonban, a helyi alma materhez ragaszkodó szülők gyermekei és jó pár pedagógus csalódottan állt az iskola bezárt kapui előtt.

Júliusban még megszavazták az iskolkát

Beróné Tóth Edit pedagógus és egyben önkormányzati képviselő, valamint Török Józsefné, pedagógus elmondása szerint júliusban egy kilenctagú bizottság elutasította ugyan a mátraszőlősi intézmény társulását, de megszavazták, hogy az intézmény még egy évig tovább működhessen.

Július 17-én, egy rendkívüli testületi ülésen kiderült, hogy az iskola mégis társul egy pásztói intézménnyel. Ez a pedagógusok szerint azonban azt jelentette volna, hogy a mátraszőlősi iskolába kizárólag a roma gyerekek oktatása folyt volna. Beróné Tóth Edit elmondta, hogy július utolsó hetében a faluvezetés minden szülőhöz eljuttatott egy levelet, amelyben közölte, hogy szeptembertől működik ugyan a helyi iskola, de ha Pásztóra íratják a gyermekeket, iskolabuszt biztosítanak a bejáró tanulóknak.

Később azonban a falu vezetése több családot is megkeresett. Tudatták velük, hogy a helyi iskolát – anyagi okokra és az aggasztó gyermeklétszámra hivatkozva – mindenképp bezárják szeptembertől, ezért írassák be a diákokat a pásztói iskolákba, mert ha nem teszik meg időben, távolabbi településekre kell járatni a gyermekeket – mondta Beróné Tóth Edit, s hozzátette: voltak, akik komolyan vették a megkeresést, voltak olyanok is, akik bíztak a júliusi döntésben, mint utóbb kiderült: hiába. Augusztus 28-án végül jogutóddal, majd ezt módosítva, 30-án rendkívüli testületi ülésen jogutód nélkül szüntette meg az iskolát a képviselő-testület.


A végsőkig harcolnak

Bangó Kálmán, a helyi kisebbségi önkormányzat vezetője szerint viszont a júliusban hozott bizottsági döntés máig is érvényben van. Ezért hétfőtől már tanítani kellene az iskolában, s ehhez a végsőkig ragaszkodni fognak. Egyszerűen nem értjük hogyan lehet egy oktatási intézményt az utolsó pillanatban bezárni. Abszurd, hogy mások azért harcolnak, hogy fennmaradjon az iskolájuk, Mátraszőlősön pedig azért, hogy bezárják azt – mondta Bangó.

Többek szerint a falu vezetése törvénysértést követ el, ha lakatot tesz az alma mater kapujára. Ennek ellenére közel ötven diák mégsem hallhatta tegnap az első csengőszót.

A munkanélküli pedagógusok, az iskola nélkül maradt mátraszőlősi diákok szülei nem adják fel: a végsőkig harcolnak a helyi oktatásért. A községben működő kisebbségi önkormányzattal együtt a közigazgatási hivatalhoz fordulnak, hogy az ügyet törvényes keretek közé tereljék. Szerdán reggel azonban ismét utcára vonulnak.

A hivatal szerint törvénytelen

Szandai László, a Nógrád Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője az MTI-nek elmondta: mivel a fenntartó nemzeti etnikai kisebbségi nevelést is folytatott, az iskola megszüntetéséhez be kellett volna szerezni a helyi kisebbségi önkormányzat egyetértését, ezt azonban a testület nem adta meg. Ennek hiányában a döntés jogszabálysértő és érvénytelen.

A hivatal szeptemberig 7-ig adott határidőt a jogszabálysértés megszüntetésére. Ha tehát 10-étől nem folytatódik az oktatás, a közigazgatási hivatal bírósághoz fordul. A kisebbségi önkormányzat egyébként korábban egyetértő véleményt adott, de visszavonta.

Bartus László, a pásztói oktatási osztály vezetője arról tájékoztatta az MTI-t, hogy van olyan osztály, ahol három gyerek maradt Mátraszőlősön, így már nincsenek meg az iskola újraindításának feltételei.


Van, aki most keres iskolát

Hozzátette: amíg a szülők nem íratják be a gyerekeket a pásztói iskolákba, addig Mátraszőlős jegyzőjének van feladata, neki kell eljárnia, hogy a szülő eleget tegyen a tankötelezettség teljesítésének. Hangsúlyozta: a gyerekeket a tanév folyamán bármikor felveszik Pásztóra, hiszen érvényes társulási megállapodás van.

Az MTI információi szerint mintegy 40 gyermek sorsa bizonytalan, döntő többségük cigány származású. Pontos számot senki nem tud mondani, egy család például kedden kereste meg a pásztói Dózsa iskolát, hogy beírassa a gyereket. A mátraszőlősi iskolában 11 pedagógus közül négyen találtak állást, a többieknek, és két technikai dolgozónak augusztus 31-én felmondtak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik